vcelku spoľahlivo tipovať. Keby sme boli v Anglicku, kde má politické stávkovanie tradíciu, by bookmakeri na pokračovanie súčasnej vlády Viktora Orbána už dnes vypisovali veru mizerný kurz - asi tak 1:4.
Veru, suverénny a favorizovaný Fidesz pochoduje, s dosť vysokou pravdepodobnosťou, do opozície. Navzdory signalizácii štyroch (!!) renomovaných agentúr, ktoré bezprostredne po zatvorení volebných miestností hlásili víťazstvo Orbánovho bloku o 2 až 8 percent. A to na základe superreprezentatívnych výskumov na "hyperbezpečnej" vzorke 15 000 respondentov, ktorí na otázku, že koho budú voliť, odpovedali dva dni pred voľbami! Už toto je - v istom zmysle - senzácia.
Nič nepomohlo, nevyspytateľní voliči otočili Maďarsko hore nohami. Socialisti vyhrali nad Fidesz-om o percento (42 vs. 41). Pričom absolútne určujúce je, že do parlamentu sa dostala už iba jedna ďalšia strana - SZDSZ (5,5%). Čiže koaličný partner MSZP z rokov 1994-98, a momentálne zase partner opozičný. Rozhovory o ich spolupráci pred druhým kolom už včera začali. Tá bude spočívať v tom, že v jednomandátových okrskoch, kde sa volí väčšinovým systémom, kandidáti SZDSZ, ktorí obsadili vo väčšine obvodov tretie miesta, odstúpia v prospech socialistov. Hojiť sa SZDSZ bude - s vysokou pravdepodobnosťou - vyšším počtom ministerských kresiel.
Tak to asi bude. Nevidieť totiž tú rezervu, odkiaľ by mohol Fidesz načerpať ďalších voličov. V tom spočíva aj najzásadnejší rozdiel oproti situácii spred štyroch rokov, keď blok Fidesz-MDF síce v prvom kole tiež prehral, v druhom sa však v prospech jeho kandidátov vzdalo účinkovania asi 80 kandidátov maloroľníckej strany, ktorá vtedy v prvom kole získala v pomernom systéme zo straníckej listiny asi 12% hlasov. A to rozhodlo. Teraz maloroľníkov (FKGP - líder Torgyán) niet, keďže Viktor Orbán svojho potenciálneho spojenca v priebehu volebného obdobia mocensky zlikvidoval.
Niet veľmi ani nacionalistov zo strany Istvána Csurku (MIÉP), z prípadného využitia podpory ktorých bol blok Fidesz-MDF upodozrievaný. Csurkovci zhoreli - so ziskom necelých 4,5% sú už mimo parlamentu. A mimo hry sú aj v jednomandátových obvodoch, hoci nejaké tretie miesta - asi 20 - získali.
Najmä vzhľadom na debakel MIÉP-u budú výsledok kvitovať najmä v Európskej únii, kde majú o stredoeurópskych xenofóboch a "neštandardoch" už pomaly väčší prehľad, ako o vlastných. Naopak, budapeštianske skóre vôbec nekvitujú v SMK, kde - čo je na ich politickú kultúru dosť prekvapivé - ani pred voľbami príliš neskrývali, ku komu ich srdce tiahne. Korunu produkcii nasadil v pondelok Bugár, ktorý označil výsledky "za nepochopiteľné, vzhľadom na úspechy Orbánovej vlády". Treba veľmi vážne povedať, že ostatní menšinoví lídri z Rumunska, Ukrajiny a Srbska si dali záležať, aby komentovali - ak už musia - neutrálne.
V Budapešti zažili v nedeľu večer drámu, akú azda nenapísal ani najväčší maďarský majster tohto žánru, Madách. Bezprostredne po uzavretí urien v centrále Fideszu už oslavovali. Na základe zmienených prieskumov, ako aj prvých prichádzajúcich výsledkov, mali na šampanské celkom dobrý dôvod. Spočiatku viedli o 3-4 percentá. Sebavedomé vyhlásenia nebrali konca, zlom ale pomaly prichádzal so stále vyššou mierou spracovania údajov. Rovnako sa vlnila nálada aj v sídle MSZP, iba - pochopiteľne - s obrátenou amplitúdou. Od karu po víťazné opojenie. Ešte väčšmi ako nad vlastným úspechom ale socialisti výskali nad preferenciami spriatelených liberálov. Tí začínali o siedmej na štvorke a o polnoci skončili na 5,5. Keby totiž SZDSZ vypadli - podobne ako MIÉP - z parlamentu, šance pre druhé kolo by boli ešte úplne zarovnané.
Prvokolový rezultát teda zakladá značné vyhliadky na zmenu vlády. Hoci sa ale o tom zatiaľ nerozpráva, dlhodobo podstatnejším výsledkom týchto volieb, než prípadná výmena u kormidla, je hlboký rez do vnútra maďarského politického systému. Dvanásť rokov, od prvých slobodných volieb, v Maďarsku ešte nemali iný počet parlamentných strán ako šesť. Pokles na tri (resp. štyri, ak sa na vlastný klub zmôže aj "satelitný" partner Fidesz-u, MDF) znamená nový moment v zabehanom usporiadaní maďarského parlamentarizmu, ktorý môže mať celý rad nedoziernych následkov na už vžité pravidlá a zvyky. Je to zmena kvality demokracie - pravdepodobne k horšiemu (hoci tvrdiť čosi takého bez analýzy sa nepatrí).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.