zhodnoteniu, dostali informáciu netradične nie od vedenia ale z letáku na dverách.
Včera sa na Zvonárskej stretali klienti a vymieňali si navzájom svoje skúsenosti. Viacerí z nich už čosi podobné zažili nedávno - v súvislosti s krachom Horizontu. Reakcie sa rôznili. Kým jedna pani spokojne tvrdila, že ona SaS-u verí, veď jednu krízu už prežili a podobné výbery by položili aj banky, ďalší pán navrhoval rozbiť dvere. "Kde sú majitelia? Ešte minulý týždeň tu stáli a odpovedali nám na naše otázky," krútili hlavou. Jeden z veriteľov vyhlásil, že práve prišiel z prokuratúry, kde bol podať trestné oznámenie. Kým názory sa rôznili, v jednom si boli všetci zajedno - netušia, ako postupovať ďalej.
Nuž, neostáva im iné, len čakať. Z vyhlásenia majiteľa firmy Miroslava Soboľa totiž vyplýva, že on samotný podal návrh na začatie konkurzného konania na vlastnú firmu. Konkurz sa vyhlasuje v prípade, ak je firma v predĺžení, alebo ak si po dobu dlhšiu ako 30 dní nie je schopná plniť svoje záväzky. V tomto prípade podľa M. Soboľa práve aktuálna neschopnosť vyplácať vklady je dôvodom pre vyhlásenie konkurzu.
Ako totiž vyplýva z jeho stanoviska, firma v predĺžení nie je, keďže jej aktíva predstavujú 1 miliardu 369 miliónov korún, kým na strane druhej záväzky 665 miliónov korún. "Návrh na začatie konkurzného konania znamená aj to, že po jeho podaní už nemôžu byť klienti vyplácaní inak, ako správcom konkurznej podstaty, keď súd rozhodne o konkurze," zdôraznil M. Soboľ.
V praxi to znamená nasledovné. Na ťahu je krajský súd, ktorý vymenuje predbežného správcu konkurznej podstaty. Ten zistí počas niekoľkých najbližších týždňov, či sú splnené podmienky pre vyhlásenie konkurzu. Ak splnené budú, súd vyhlási samotný konkurz, o čom budeme aj my na stránkach našich novín informovať. Veritelia potom budú musieť do 60 dní od vyhlásenia konkurzu prihlásiť svoje pohľadávky na súd. A potom budú nasledovať dlhé mesiace čakania na to, kým správca predá zistený majetok a výťažok z predaja prerozdelí medzi veriteľov. Ako nás informoval hovorca spoločnosti Vladimír Špinner, SaS mal podpísaných 9100 zmlúv o správe finančných prostriedkov.
V bazároch momentálne prebieha inventúra, sú teda zatvorené. Podľa hovorcu to súvisí s návrhom na vyhlásenie konkurzu.
K príčinám súčasnej situácie Miroslav Soboľ uviedol: "Uzavretie prevádzok viacerých podnikateľských subjektov, ktoré na svoju činnosť zhromažďovali peniaze od občanov, spôsobili začiatkom roku 2002 enormný vzrast nedôvery aj k takej firme, ako SaS Slovensko. Podnikanie SaS prebieha na základe licencie pre fyzickú osobou na záložnú činnosť. Legálnosť takéhoto podnikania potvrdzujú viaceré rozhodnutia štátnych orgánov SR vrátane rozsudku Najvyššieho súdu SR, ktorý potvrdil, že na záložnú činnosť možno získavať sekundárne zdroje aj tak, ako sa to vykonávalo na základe zmlúv o správe finančných prostriedkov."
Ako ďalej uvádza M. Soboľ, napriek masívnemu výberu spravovaných peňazí, SaS do konca marca prevádzkoval všetky záložne tak, aby nedochádzalo k žiadnej ujme na záujmoch klientov. "Permanentný tlak však spôsobil, že požiadavky na okamžité vyplatenie peňazí neklesli. SaS sa tak dostal do situácie, že od začiatku apríla nie je platobne schopný vyplácať svojich klientov."
Návrh na konkurz podaný M. Soboľom bol včera na Krajský súd v Košiciach doručený a riadne zapísaný do príslušného registra. Pre TASR to potvrdil hovorca súdu Ladislav Duditš. Podľa neho bude vec predložená konkrétnemu sudcovi, ktorý rozhodne, či je dôvod na ustanovenie správcu konkurznej podstaty alebo na vyhlásenie konkurzu. Časový horizont, v ktorom by sa to malo udiať, sa však včera nedalo ešte určiť ani len približne, uzavrel hovorca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.