informoval mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec USA v SR Ronald Weiser.
Pred novinármi uviedol, že prijatie slovenského prezidenta u najvyššieho predstaviteľa USA je prejavom rešpektu voči SR a poznamenal, že takéto stretnutia Busha s hlavami iných štátov nie sú obvyklé.
Návšteva bude mať podľa Schustera veľký význam pre SR. Bude môcť osobne informovať Busha o situácii na Slovensku, o príprave SR na vstup do NATO a "určitú garanciu určite dám aj pokiaľ ide o povolebný vývoj". Poverenie na zostavenie vlády bude podľa jeho slov závisieť od toho, či bude víťaz septembrových volieb schopný zostaviť vládu pomocou parlamentnej väčšiny. Schuster však poznamenal, že do úvahy pripadá aj návrh Kresťanskodemokratického hnutia na zostavenie menšinovej vlády podporovanej opozíciou.
"Spojené štáty považujú septembrové voľby na Slovensku za dôležité pre potvrdenie demokratických hodnôt a princípov," vyhlásil Weiser a dodal, že v USA sú isté obavy spojené s výsledkom volieb. Slovensko podľa neho "urobilo veľmi významné kroky pri reforme armády, privatizácii ekonomiky a posilňovaní demokratických inštitúcií".
Schuster chce v rámci prijatia pozvať Busha na Slovensko. Cestu do Spojených štátov by rád spojil s návštevou Kanady.
Prvým slovenským politikom, ktorého prijal súčasný americký prezident, je premiér Mikuláš Dzurinda. Bush ho prijal minulého roku, 7. júna, teda presne v ten istý deň, na ktorý je naplánovaná aj Schusterova návšteva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.