zákon o sociálnom poistení, dôchodcovia si mesačne prilepšia v priemere o päť stoviek, čo zodpovedá 7,4-percentnému rastu. Nový zákon však ešte nie je schválený, takže valorizácia dôchodkov zostáva stále v rukách politikov.
Na prelome prvého a druhého štvrťroka vzrástla priemerná mzda o 6,9 percenta a vývoj ekonomiky tak splnil podmienku pre zvyšovanie dôchodkov. Ministerstvo práce by malo čoskoro vláde predložiť návrh tohtoročnej valorizácie. Vláda návrh potom posunie parlamentu.
Poslanci, ktorí budú môcť navrhované percento zvyšovania meniť, vidia reálnu valorizáciu na úrovni od piatich až po štrnásť percent. Niektorí dokonca otvorene priznávajú, že svoje zohrá aj predvolebná kampaň strán.
Miroslav Knitl, šéf Sociálnej poisťovne, z ktorej rozpočtu sa dôchodky platia, upozorňuje, že poisťovňa bude mať tento rok na dvojpercentné zvýšenie. "Zvýšenie o každé jedno percento nás mesačne stojí 66 miliónov korún," spresnil. Podľa neho však viac ako dvojpercentný rast nebude automaticky znamenať, že poisťovňa požiada o pomoc vládu. Kritickú hranicu valorizácie riaditeľ Sociálnej poisťovne nespresnil.
Knitl takisto popiera informácie o tom, že poisťovňa má problémy s vyplácaním dôchodkov už dnes. "Dôchodcovia sa nemusia vôbec báť," tvrdí, "je síce pravda, že v rozpočte počítame s nejakými rizikovými zdrojmi, je ich však menej ako vlani".
Zvyšovanie dôchodkov bude z roka na rok prehlbovať mínusové hospodárenie, až kým sa nezačne uplatňovať reforma dôchodkového zabezpečenia. Reforma by mala začať v januári budúceho roka a vláda na ňu vyčlenila 65 miliárd z príjmov za Slovenský plynárenský priemysel.
Návrh na zvyšovanie dôchodkov predloží parlamentu ministerstvo práce po prerokovaní vo vláde. Pred samotným hlasovaním poslancov zohrá veľkú úlohu rokovanie sedemčlenného Výboru NR SR pre sociálne veci a bývanie.
MARIÁN MESIARIK (SOP), predseda výboru:
"Pri hlasovaní o percentách v žiadnom prípade nebudeme brať za smerodajné to, čo hovorí Sociálna poisťovňa. Ak oni hovoria, že majú najviac na dvojpercentné zvyšovanie, a my dospejeme k názoru, že valorizovať treba o tri, štyri, päť alebo šesť percent, budeme hľadať iné zdroje. Pozrieme sa napríklad na to, prečo štátni zamestnanci majú menší vymeriavací základ ako ostatní, alebo na to, prečo štátne železnice poisťovni neplatia."
OĽGA KELTOŠOVÁ (HZDS), členka výboru:
"Podľa prísľubov koalície by malo tohtoročné zvyšovanie dôchodkov prebiehať podľa vzorca 'percento inflácie = percento valorizácie'. My to budeme presadzovať, a keďže sme pred voľbami, predpokladám, že to podporia aj koaliční poslanci."
(predpoklad septembrovej medziročnej inflácie hovorí o 4,8 percenta)
JOZEF KRUMPOLEC (SDK), člen výboru:
"Chápem pána Knitla, ktorý hovorí o možnostiach Sociálnej poisťovne. Na druhej strane je tu však štát, ktorý má nedostatok peňazí poisťovne riešiť. Ak chceme, aby životná úroveň dôchodcov dosiahla úroveň aspoň spred troch rokov, keď nastupovala táto vláda, museli by sme tento rok zvýšiť dôchodky o štrnásť percent. Podľa mňa by mala valorizáciu riešiť vláda rozhodnutím o mimorozpočtových zdrojoch."
Autor: tv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.