totožné s predloženými ÚS na posúdenie ich súladu s Ústavou SR, dôjde k zastaveniu konania.
Podľa zákona o ÚS totiž platí, že ak preskúmavané právne predpisy stratia platnosť pred vyhlásením nálezu, konanie sa zastaví. Uviedla to včera riaditeľka sekretariátu predsedu ÚS Helena Synová.
Je teda pravdepodobné, že ak Národná rada SR zmenila 4. apríla v zákone o správe daní všetky sporné ustanovenia, napadnuté pred časom skupinou poslancov, ÚS už o nich konať nebude a verejnosť sa nedozvie, či v konečnom dôsledku boli, alebo neboli v rozpore s Ústavou SR.
Vo štvrtok parlamentom schválená novela formálne zrušila povinnosť občanov podávať vyhlásenia o tom, že počas uplynulých troch rokov nenadobudli väčší majetok. Zachováva povinnosť podávať majetkové priznanie pre občanov, ktorí po 1. septembri 1999 získali nový majetok s hodnotou vyššou ako 1,5 milióna Sk. Nový hraničný termín na podanie tohto priznania NR SR stanovila na 31. októbra 2002.
Majetkové priznanie definované v zákone sa bude v zmysle novely aj v budúcnosti podávať do 31. októbra každého tretieho kalendárneho roka, a to podľa stavu majetku ku koncu predchádzajúceho roka. Fyzická osoba, podliehajúca tejto povinnosti, môže v prípade potreby podať aj opravné priznanie.
Ústavnému súdu bol 22. januára doručený návrh skupiny poslancov NR SR, ktorí žiadali preskúmať ústavnosť paragrafu 40 Zákona NR SR č. 493/2001 Zbierky zákonov o správe daní a poplatkov, ako aj súvisiacej vyhlášky a opatrenia Ministerstva financií SR. ÚS prijal návrh na konanie 24. januára a súčasne pozastavil účinnosť paragrafu 40, a nad rámec návrhu aj paragrafu 110 a odsek 6 zákona.
Rozhodnutie bolo publikované v Zbierke zákonov 26. januára, čím pre občanov prestala byť záväzná povinnosť podať majetkové priznanie alebo vyhlásenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.