neľahký ako v tom predchádzajúcom. Uprostred narastajúceho pocitu biedy a zúfalstva začínajú mať niektorí obavy, že korene začal zapúšťať nový konflikt.
V Rumunsku a Juhoslávii polícia Rómov pravidelne zneužíva a zastrašuje, citovala tlačová agentúra AP výročnú správu o dodržiavaní ľudských práv vo svete vypracovanú americkým ministerstvom zahraničných vecí. Na Slovensku, v Česku a Chorvátsku ultrapravicové gangy skinheadov rómsku menšinu, niekedy označovanú aj ako Cigáni, pravidelne terorizujú. Na celom východe až polovica rómskych detí nikdy nenavštevovala školu, alebo musí chodiť do zariadení pre mentálne zaostalých, uvádza skupina Save the Children.
"Nikto pre Rómov nič nerobí, a to musí skončiť," vyhlásila Antonina Želiazkovová, vedúca Centra pre menšiny a medzikultúrne vzťahy v bulharskej Sofii. V tejto postkomunistickej krajine sa nedokážu zhodnúť ani na presnom počte Rómov, nieto na pomoci pre nich. Oficiálne žije v Bulharsku 350 000 Rómov, mnohí sa však pri sčítaní ľudu označili za Turkov, takže ich reálny počet sa odhaduje na 650 000, čo je asi osem percent bulharskej populácie.
Z 240 kresiel v bulharskom parlamente obsadili Rómovia len dve. Deväť z desiatich Rómov je bez práce. Mnohí ich obviňujú z lenivosti - Rómovia zasa tvrdia, že ich nikto nechce zamestnať. "Hneď, ako uvidia, že o miesto sa uchádza Róm, nechcú s vami ani len hovoriť," povedal pre AP nezamestnaný 32-ročný Krum Michajlov, vyučený kuchár, ktorý sa už uchádzal o prácu v mnohých reštauráciách.
Autor: Plovdiv (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.