operačnej dispečerky, ktorá ohlási požiar trávy. Mužom v modrom nezostáva nič iné len na predmetné miesto vyraziť. Väčšinou ide o požiare, kde sa škoda nešplhá príliš vysoko, no ani veľký požiar nie je výnimkou.
Jeden z požiarov, ktorý si vyžiadal značnú škodu, sa udial minulý týždeň v košickom okolí, keď na Obvodné oddelenie Policajného zboru v Jasove oznámil vedúci lesnej správy Opátstvo rádu premonštrátov Jasov Ing. G. K., že v osade Počkaj, v lokalite Doboder z doposiaľ nezistených príčin došlo k požiaru lesného porastu, pri ktorom zhorelo 2,5 ha pätnásťročného zmiešaného lesa. Aj napriek rýchlemu zásahu moldavských hasičov, ktorým pomáhali miestni dobrovoľníci, však les doslova vyhorel, pričom škoda činí 150-tisíc korún. Tých menších je však oveľa viac, veď len počas víkendu museli hasiči vyraziť k horiacej tráve vyše desaťkrát. Horelo tak v meste, ako aj v okolí.
Počet požiarov trávy pritom oproti minulým rokom neúmerne narastá. Nájsť vinníka je niekedy skutočne nemožné. Do dnešného dňa vzniklo na území Košického kraja 622 požiarov trávy a 88-krát horel les. Prvenstvo v počte požiarov trávy majú Košice, nasleduje Spišská Nová Ves a na treťom mieste je okres Košiceokolie. "Môžem povedať, že počet týchto prípadov stúpa doslova každou hodinou. Ide zväčša o nezodpovedné konanie ľudí, ktorí namiesto toho, aby trávu vyviezli, neraz ju radšej zapália. Zodvihne sa vietor, pričom už nepočítajú s tým, že sa môže oheň ľahko presunúť na neďaleký les či obývaný dom," myslí si o príčinách požiarov operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach František Juhás.
Jedinou možnosťou je prevencia, no tá sa neraz míňa účinku. "Ľudia sa nepoučia. Veď ak porovnám situáciu s minulým rokom, dostávam závratné čísla. Pokiaľ v roku 2001 za celý rok horela tráva v kraji len 100-krát, teraz evidujeme za tri mesiace vyše 600 prípadov. A to sa jar ešte neskončila. Škody sa pohybujú v stovkách korún, omnoho väčšie sú uchránené hodnoty či náklady hasičov na výjazd. Ísť na miesto požiaru však musíme, čo ak by sa oheň rozšíril. Tento rok sa jar začala skoro, je teplo, a pokiaľ nevyklíči zelená tráva, budeme mať problémy a dostatok výjazdov," myslí si odborný inšpektor hasičského zboru Ing. Stanislav Pažitný.
Ako dodal, problém spočíva len a len v ľuďoch. Tí aby si uľahčili robotu, radšej trávu zapália a sledujú, ako z nej ubúda. Keď však vznikne požiar, vinníka niet. Pokuta za vypaľovanie sa síce rapídne zvýšila, to však zrejme nepomôže. "Musíme prichytiť človeka so zápalkou v ruke, ako ju škrtá o krabičku. Pokiaľ tak neurobíme, nevieme nikomu dokázať, že trávu či les zapálil. To sa však nedarí. V minulých dňoch síce v Rožňave chytili maloletého chlapca, no vzhľadom na jeho vek sa opäť nič nevyrieši. Chlapi, hasiči však už majú toho dosť. Modlia sa, aby sa to už skončilo. Neraz sa musia s lopatami vyštverať na lúky a ohne udusiť. Techniku síce majú, no tá sa všade nedostane."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.