preklad autobiografickej knihy od Katariny Taikon o osudoch rómskeho dievčatka Katice. Po rokovacom maratóne v "domovskej" SDĽ o svojom (ne)odvolaní z funkcie mu isto padlo vhod, keď si v Košiciach mohol aspoň na chvíľu splniť svoje "školské" povinnosti. Na úvod nášho rozhovoru sme M. Ftáčnika podpichli, či je to jeho posledná významnejšia akcia vo funkcii ministra.
- No to neviem... (smiech) Ako isto všetci vedia, nezáleží to odo mňa. Jedno kolo síce už máme za sebou, no neznamená to, že sme už vyhrali.
Ako vidíte svoj ďalší politicko-ministerský osud?
- Ten nezávisí len od toho, či zostanem ministrom, alebo nie. Najdôležitejšia vec súčasnosti je presadenie ľavice alebo sociálno-demokratických myšlienok do parlamentu. Takisto sú ešte mnohé veci, ktoré treba dokončiť na ministerstve, kde si to taktiež vyžaduje veľkú energiu.
Viete si predstaviť, že by ste sa stali predsedom alebo nejakým vysokým funkcionárom SDA a zároveň by ste ako minister školstva vo vláde zastupovali SDĽ? Nezdalo by sa vám toto riešenie čudné?
- Nie, vo vláde by som aj naďalej zastupoval ľavicu. Ja sa nezmením tým, že vystúpim z SDĽ, pretože tie ľavicové hodnoty, ktorým verím a snažím sa ich presadzovať, ma neopustili. Od SDĽ sa odlišujem najmä v štýle politiky. Viem si teda vami načrtnutú alternatívu predstaviť a to najmä preto, že je krátko pred voľbami. Ak by na moje miesto teraz nastúpil iný človek, len veľmi ťažko by mohol naskočiť do rozbehnutého vlaku. Keby sa tak stalo rok pred voľbami, vôbec o tom nepouvažujem, sám podám demisiu. V tejto chvíli sú o tom isté pochybnosti aj medzi vysokoškolákmi, učiteľmi a ďalšími pracovníkmi rezortu.
Zrejme vás potešilo, že vám viaceré profesné združenia v rezorte školstva vyslovili svoju podporu. Vnímate to ako prejav ocenenia svojej práce, alebo máme za tým hľadať čosi iné...
- Priznám sa, že ma vyslovená podpora veľmi potešila. Tieto stanoviská však vyjadrujú aj myšlienku, že máme toho ešte veľa pred sebou. Pripravovali sme viacero zákonov, ktoré teraz musíme uviesť do života. A najlepšie sa to robí medzi partnermi, ktorí sa poznajú. Súvisí to s tým, že medzi mnou a akademickou obcou panuje veľmi dobrá kvalita vzťahov aj napriek tomu, že sa v mnohých otázkach nevieme zhodnúť. A pripomienky niektorých ľudí, že som si to sám celé zorganizoval, sa mi zdajú smiešne...
Šéf prípravného výboru SDA Peter Weiss sa vyjadril, že je proti ďalšej spolupráci s predstaviteľmi SDĽ. Vy zrejme aj kvôli dokončeniu svojej práce na ministerstve až taký radikálny názor zastávať nebudete...
- Ten signál, ktorý podľa výsledkov posledného zasadnutia Republikového názoru vyslala SDĽ, naznačuje, že v nej samej dochádza k určitým zmenám. My sa snažíme budovať a ponúknuť vlastnú alternatívu fungovania modernej ľavicovej strany. Zároveň si myslím, že spolupracovať s ostatnými ľavicovými stranami je potrebné. Na to, aby sme niečo presadili, potrebujeme partnerov. O otázke prípadnej predvolebnej spolupráce by sme mali ešte diskutovať.
Dá sa pre vás šéf SDĽ P. Koncoš považovať za partnera?
- Pán Koncoš je stále predsedom politickej strany, takže rokovať je potrebné aj s ním. Pravda je taká, že si viem len veľmi ťažko predstaviť, že ak sme odišli kvôli politike, ktorú prezentuje a robí P. Koncoš, vrátime sa a budeme sa tváriť, že sa vlastne nič nestalo.
Z vnútra SDĽ postupne silnejú hlasy po vytvorení spoločného predvolebného ľavicového bloku, kde by mohli byť zastúpené všetky strany stojace naľavo od stredu vrátane KSS. Je teoreticky možné, že by mohol nastať aj takýto scenár?
- Žiaden jednotný ľavicový blok, kde bude zastúpená aj KSS, nepripadá pre nás, a dovolím si tvrdiť, že ani pre SDĽ do úvahy. Uvažovať o bloku by sa dalo vtedy, ak by sme vedeli, že to prinesie volebný efekt. Spomeňme si však na rok 1994 a vznik Spoločnej voľby zloženej z SDĽ, SDSS, HP a SZS, ktorá ledva prekročila desaťpercentnú hranicu pre vstup do parlamentu. Jednoducho to nezarezonovalo medzi voličmi. Vtedy ten blok vznikol len tesne pred voľbami a myslím, že z toho by sme si mali zobrať ponaučenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.