Československu a česko-slovenské vzťahy. Organizátormi stretnutia, ktoré sa v Košiciach uskutoční vôbec prvýkrát, je Spoločenskovedný ústav (SvÚ) SAV v Košiciach a Fakulta verejnej správy UPJŠ v Košiciach.
"Komisia vznikla po roku 1993, po rozdelení federácie, jej vznik bol motivovaný potrebou udržiavať kontakty medzi českými a slovenskými historikmi aj po rozdelení Československa. Vznikla zároveň aj ako súčasť tradícií podobných komisií, existuje i slovensko-rakúska komisia historikov, slovensko-maďarská komisia historikov, slovensko-poľská komisia historikov, formuje sa slovensko-ukrajinská komisia historikov... Komisia sa schádza pravidelne dvakrát v roku, raz v Česku a raz na Slovensku. Jej členmi sú najvýznamnejší slovenskí a českí historici," hovorí riaditeľ SvÚ SAV v Košiciach doc. PaedDr. Štefan Šutaj, DrSc. Predsedom desaťčlennej českej časti je Vilém Prečan, predsedom rovnakočlennej slovenskej časti komisie je Ivan Kamenec.
Komisia popri svojej praktickej činnosti organizuje aj vedecké podujatie na už uvedenú tému za účasti vedeckej obce a študentov a chce propagovať vedecké poznatky v širšej verejnosti. V poslednom období je doslova spoločenskou požiadavkou otázka problematiky národnostných minorít. "V Nitre sa tak preberala židovská problematika, v minulom roku v Ústí nad Labem otázka nemeckej minority, v Košiciach bude nastoľovaná problematika maďarskej minority. V novembri tohto roku v Prahe však bude náplňou jej zasadnutia a s ním súvisiaceho seminára otázka zániku ČSFR a vzniku národných štátov," dodáva riaditeľ SvÚ SAV.
Súčasťou týchto podujatí je však samozrejme aj začlenenie práce komisie do širšieho spoločenského rámca. Ináč tomu nebude ani v Košiciach. Členov komisie a účastníkov odborného podujatia prijme v stredu večer na slávnostnej recepcii generálny konzul Maďarskej republiky Gy. Varga, vo štvrtok predpoludním zas primátor mesta Košice Zdenko Trebuľa. V rámci programu komisie jej členovia navštívia a oboznámia sa s činnosťou Spoločenskovedného ústavu SAV, fakulty verejnej správy a navštívia aj expozície Východoslovenského múzea v Košiciach.
V rámci odborného podujatia, ktoré sa uskutoční v stredu (od 14. hodiny) v historickej sále Župného domu (Východoslovenská galéria), bude vytvorený priestor na diskusiu o problematike postavenia maďarskej menšiny v Československu po roku 1945, vrátane dnes často spomínaných dekrétov prezidenta E. Beneša. Keďže táto časť stretnutia historikov je prístupná verejnosti so záujmom o nastolený okruh historických otázok, uvádzame mená prednášajúcich, ich zaradenie a témy referátov, s ktorými vystúpia.
Odborný program seminára "Maďari v Československu a česko-slovenské vzťahy":
Referáty:
Eva Irmanová, Historický ústav AV ČR: Medzinárodné súvislosti postavenia maďarskej menšiny v Československu po roku 1945.
Štefan Šutaj, Spoločenskovedný ústav SAV, Košice, Fakulta verejnej správy UPJŠ Košice: Československé štátne občianstvo obyvateľov maďarskej národnosti z pohľadu česko-slovenských vzťahov po roku 1945.
Jozef Kiss, Ústav politických vied SAV, Bratislava: Charakter a postavenie maďarskej menšiny v Československu po roku 1945.
Jan Rychlík, Filozofická fakulta Karlovej Univerzity, Praha: Maďarský fenomén (maďarská menšina) v česko-slovenskej politike 1968 - 1992.
László Szarka, Ústav pre výskum etnických menšín, Budapešť: Pohľad na maďarský fenomén v česko-slovenských vzťahoch v rokoch 1968 - 1992 z maďarskej strany.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.