likvidáciu komunálneho odpadu. "Platobné výmery budú znieť na jednotlivých vlastníkov bytov a nebudú expedované na spoločenstvá vlastníkov bytov, aby bolo urobené zadosť zákonu o správnom konaní," uviedol pre náš denník primátor mesta Milan Muška. Nové všeobecne - záväzné nariadenie mesta o výške poplatkov vstúpilo do platnosti už od 1. januára a podľa neho plnú výšku poplatku zaplatia len prví dvaja členovia domácnosti. Pre ďalších to už bude menej. Napriek tomu počas prípravy výmerov sa zástupcovia mestskej samosprávy zaoberali aj analýzou doterajších poznatkov a pripomienok občanov.
Aj napriek tomu, že mesto Vranov nad Topľou poskytuje široké úľavy v porovnaní s niektorými inými mestami, ďalšie požiadavky v tomto smere mestská samospráva obdržala od držiteľov preukazov ZŤP, ZŤP - S a od sociálne odkázaných občanov. V odôvodnených prípadoch primátor mesta po prerokovaní v komisii podpísal výmery s nižšou sadzbou poplatkov za zber komunálneho odpadu. Predpokladá sa, že mesto na týchto poplatkoch vyberie 8,5 milióna korún. To je zhruba čiastka, ktorá v minulom roku vo Vranove nad Topľou potrebovali na zber a likvidáciu odpadu. Vranovskí poslanci v závere minulého roka rozhodli, že prví dvaja členovia domácnosti bývajúcej v bytovke ročne zaplatia po 350 korún, tretí a štvrtý člen domácnosti po 200 korún a ďalší po 80 korún. Priemerný poplatok na občana v tomto meste je 280 korún na rok, čo je približne 23 percent z celkového rozpätia sadzby. Podotýkame, že horná hranica je 1 200 korún na osobu a rok.
Stanovením spomínanej výšky poplatkov je mesto Vranov nad Topľou porovnateľné s rovnako veľkými mestami a skôr sa nachádza na nižšej úrovni spoplatňovania zberu a likvidácie komunálneho odpadu. Popritom sa mestská samospráva rozhodla poskytovať svojim obyvateľom aj úľavy, čo v mnohých mestách nie je bežné.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.