Ako sme informovali v jednom z predchádzajúcich vydaní nášho denníka, konateľ Kafilérie, a. s. Drienov, v likvidácii Ján Horgoš ho totiž doteraz neodstránil, hoci sa k tomu, podľa vyjadrenia E. Arvaya, písomne zaviazal. Ide o tisícky litrov krvi a kalové polia, ktoré sú v objekte v nezmenenom stave už pravdepodobne dlhšie ako dva roky.
Zaujímalo nás, aké stanovisko k situácii zaujala Regionálna veterinárna a potravinová správy v Prešove a včera sme oslovili riaditeľku Ivetu Šimanskú. "Preverili sme súčasný stav a vydali mimoriadne veterinárne opatrenie na odstránenie nebezpečného odpadu s termínom do konca apríla. Adresovali sme to likvidátorke a dokonca sme odborné otázky osobne konzultovali," povedala nám. Zdôraznila tiež, že odpad je uložený bezpečne a obyvateľom žiadne riziko zatiaľ nehrozí.
Nájsť vhodné riešenie a vstúpiť do rokovania so zainteresovanými však ostalo na pleciach likvidátorky Kafilérie, a. s. Drienov, Emílie Sekelovej. Keď sme ju oslovili, potvrdila nám, že odpad je v objekte uložený už dlho a situácia je v takom štádiu, že riešenie nebude jednoduché. Pripomenula tiež, že bývalá firma po začatí likvidácie vlani v septembri ostala v úzadí a kompetentné štátne orgány o tomto probléme s konateľmi nekomunikovali. Odpad tam stál a až doteraz nikto neprejavil záujem problém riešiť. "Podnik, ktorý už takmer rok nevykonáva žiadnu činnosť, nemá prostriedky. Veď má zablokované účty, zamestnanci odchádzali bez výplat a odstupného a čelí niekoľkým exekúciám. Už pred rokom neboli v podniku peniaze a nie sú ani teraz. Kafiléria Drienov to nemôže zlikvidovať, ani keby chcela," vysvetlila nám a podotkla, že do vyriešenia celej záležitosti by mal vstúpiť aj štát. Kafiléria bola totiž strategickým podnikom, do ktorého dotáciami, ale aj rozhodvacími procesmi vstupovali aj štátne orgány.
Na našu otázku, či podľa jej názoru existuje pri tomto krízovom stave východisko, odpovedala: "Vstúpim, do rokovania s firmou N-Adova, aby odpad zlikvidovala, lebo len ona to môže odborne urobiť. Má na to oprávnenie a napokon kúpila väčšiu časť kafilérie s takmer celou technológiou. Požiadam N-Adovu o finančnú analýzu, alebo predbežný rozpočet na likvidáciu," dodala likvidátorka.
V hre však ostal taký podstatný moment, kto uhradí poriadne mastný účet za likvidáciu. V prípade odmietnutia zo strany konateľa N-Adovy, bude likvidátorka nútená požiadať o pomoc ministerstvo pôdohospodárstva SR a štátnu správu.
Podľa veterinárov je nebezpečný odpad uložený bezpečne, ale je len otázkou času kedy začne časovaná bomba tikať tak, že bude ohrozovať ľudí z okolia. Otázkou tiež je, prečo odborníkom, ktorí vedeli o ekonomických problémoch a likvidácii kafilérie trvalo tak dlho, pokiaľ vydali spomínané mimoriadne opatrenie s konkrétnym termínom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.