Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Na otázku nášho denníka, či takýto postup nepovažuje vedenie nemocnice za diskrimináciu pacientov, námestník riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť MUDr. Dalimír Zobka odpovedal: "Nikoho sme neohrozili, išlo iba o tri prípady objednané na hospitalizáciu, avšak nie akútne. Pacientom sme vysvetlili situáciu, v ktorej sa nachádzame a chceli sme, aby ju pochopili. Faktom je, že so VšZP nemáme ešte uzavretú zmluvu a pokiaľ teda ošetrujeme iné ako akútne prípady tejto poisťovne, robili by sme tak načierno." Dodal, že aj po podpísaní zmluvy si poisťovňa objedná len určitú výšku výkonov a do tej sa nemocnica pri objednávaní pacientov, napríklad na preliečenie či chirurgické zákroky, bude musieť zmestiť.
Podľa informácií našej redakcie, odmietnutým pacientom v nemocnici povedali, že termín ich nástupu na hospitalizáciu im oznámi Všeobecná zdravotná poisťovňa. Túto dikciu pacienti právom považovali za šikanovanie a diskrimináciu. "Viem o tejto formulácii a považujem ju za veľmi nešťastnú. Zaváňa šikanovaním poistencov. Nie je dobre, keď zdravotnícke zariadenia začnú zneužívať pacientov pri riešení svojho problému s poisťovňou. My nemôžeme suplovať oddelenia nemocníc a objednávať im pacientov na hospitalizáciu, ale mohli by sme chcieť napríklad denné hlásenia o prijatých akútnych stavoch. Nemyslím však, že tadiaľ vedie cesta," komentoval pondelkové udalosti v michalovskej NsP poverený riaditeľ pobočky VšZP v Michalovciach Ing. Štefan Mikolaj.
Faktom je, že pre michalovskú nemocnicu, rovnako ako pre ostatné na Slovensku, je zmluva so VšZP nožom na krku. Nedostatok zdravotníckeho materiálu, infúznych roztokov, ale napríklad aj posteľnej bielizne, pacienti aj personál už berú ako normu. Po drastických reštrikciách na prevádzku nemocníc, na ktoré dopláca predovšetkým pacient, prichádzajú ďalšie. Svedčia o neschopnosti kompetentných problémy zdravotníctva riešiť systémovými krokmi.
Autor: luk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.