Ústavou SR, Listinou základných práv a slobôd a Medzinárodným paktom o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach.
Ako informovala riaditeľka sekretariátu predsedu ÚS Helena Synová, najneskôr do konca týždňa predseda súdu Ján Mazák návrh pridelí sudcovi spravodajcovi.
V prípade, ak ÚS prijme návrh na konanie, poslanci žiadajú, aby využil svoje právo a až do konečného verdiktu pozastavil účinnosť sporných ustanovení. Podľa ústavy môže ÚS pozastaviť účinnosť napadnutých právnych predpisov, ak "ich ďalšie uplatňovanie môže ohroziť základné práva a slobody, ak hrozí značná hospodárska škoda alebo iný vážny nenapraviteľný následok".
Namietané ustanovenia Zákonníka práce sa týkajú troch hlavných okruhov. Prvým je absolútne ohraničenie pracovného času pre viacerých zamestnávateľov, čo podľa navrhovateľov znamená neprípustné obmedzenie ústavného práva na prácu garantovaného okrem ústavy aj medzinárodnými dohodami. Zároveň to považujú za obmedzenie princípu zmluvnej voľnosti.
Za protiústavné považujú aj silné postavenie odborov, umožňujúce zasahovať do podnikateľských rozhodnutí vedenia a majiteľov podniku. Podľa navrhovateľov je tým obmedzené ústavné právo na podnikanie. Nový zákonník podľa nich tiež núti zamestnancov združovať sa v zamestnaneckých radách, respektíve mať zamestnaneckého dôverníka, aj keď o to sami nemajú záujem.
Tretí okruh sa im javí ako sporný pre zavedenie neodôvodneného privilégia v rámci dohôd o brigádnických prácach len pre jednu skupinu občanov. Dohodu o brigádnickej činnosti môže totiž zamestnávateľ uzatvoriť iba so študentmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.