korunu," konštatoval riaditeľ Fakultnej nemocnice L. Pasteura na margo nového financovania zdravotníckych zariadení. Od prvého apríla totiž poisťovne uhradia nemocniciam mesačne iba objednaný počet výkonov. Viac nepustia ani korunu.
Prospektívny rozpočet, ktorým boli nemocnice financované doteraz, podľa MUDr. Vladimíra Pramuka nezohľadňoval reálne náklady nemocníc a odvedené výkony. Či robili, alebo nie, mesačne dostali určitú čiastku. Od apríla sa situácia zmení, ale nemocnice poväčšinou spokojné nie sú.
"Odliečili sme pacientov za viac než šesťdesiat miliónov korún mesačne, poisťovne nám však uhradili dokopy iba nejakých štyridsaťpäť. A podľa všetkého nám teraz uhradia za objednané výkony za ešte menej. Všeobecná zdravotná poisťovňa napríklad ponúka objem výkonov o desať percent nižší ako bol v minulom roku," hovorí V. Pramuk.
Zdravotné poisťovne podľa neho opäť hodili ťarchu zodpovednosti na plecia zdravotníckych zariadení. Pretože poistenec tej-ktorej zdravotnej poisťovne by si na základe slobodnej voľby mal mať právo vybrať zdravotnícke zariadenie, kde chce byť ošetrený. A poisťovňa by mala logicky jeho liečbu preplatiť. No ak príde do nemocnice po prečerpaní objednaných výkonov, opäť tomu tak nebude.
Zdravotnícke zariadenie pri ošetrení pacienta nad limit nedostane od zdravotnej poisťovne navyše ani korunu. Avšak vytknutie členka alebo pôrod sa nedajú naplánovať na presný dátum. Môže sa stať, že infekčná klinika, ktorá by podľa poisťovne mala odliečiť 87 pacientov mesačne, bude musieť prijať v závere mesiaca desiatky pacientov s nejakou infekciou. Ale z čoho im poskytne zdravotnú starostlivosť?
"Pacienta možno odmietnuť iba v niektorých prípadoch. Napríklad po naplnení našej kapacity nemusíme ošetriť pacientov z iných regiónov, pokiaľ je možné poskytnúť im rovnaké výkony v ich spádovej nemocnici. Dôsledkom nového financovania však bude aj vznik poradovníkov na plánované operácie. Tento týždeň budeme postupne informovať jednotlivé pracoviská o aktuálnej situácii a je už na zvážení ich vedenia, ako z finančných prostriedkov, ktoré budú mať k dispozícii, vyžijú. Môžu prijať personálne opatrenia, znížiť pracovné úväzky, ušetriť na liekoch a zdravotníckom materiály, alebo tiež odmietať mimorajónnych pacientov, či odkladať plánované výkony," načrtol možné riešenia riaditeľ, podľa ktorého je nový systém finacovania síce krokom správnym smerom, ale opäť deformovaný slovenskými pomermi.
"Sú to prvé jasné lúče, ktoré zasvietili do čiernej diery nazývanej zdravotníctvo. Na správnej ceste ale budeme až vtedy, keď dostanú nemocnice reálne peniaze za odvedené výkony. Tie kvalitné nebudú mať o pacientov núdzu a konkurenica rozhodne o tom, ktorá z nich prežije," poznamenal MUDr. Pramuk. Podľa jeho slov nemocnica v týchto dňoch podpísala zmluvu na tri mesiace so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, ale jednania o objeme objednaných výkonoch stále pokračujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.