pán Borriero sa snaží v Taliansku predať klub, vyhlasuje sa stále za jeho vlastníka," hovorí generálny riaditeľ 1. FC Róbert Varga. Informácia by pravdivá mohla byť, ak vezmeme do úvahy nakonvenčnú etiku G. Borriera, možno ani nie tak prekvapujúca. A zdá sa, že zo všetkého majú poriadny galimatiáš i samotní Taliani. Pretože... "Mali sme priateľskú večeru s jedným talianskym advokátom, ktorý zastupoval majiteľa Hellasu Verona. Ináč, spomínaný advokát je dobrým priateľom majiteľa Hellasu. Vedenie veronského klubu prejavilo záujem o informácie o pôsobení Borriera v 1. FC, o tom, ako sa celá situácia vyvíjala..." Taliansky advokát bol na návšteve so svojím synom a jedným talianskym podnikateľom. "Stotožnili sa v tom, že pán Borriero uškodil celej talianskej podnikateľskej skupine tuná, že očiernil jej meno, a to až tak, že sa im tu ťažšie podniká. A má to už celoslovenské dimenzie, netýka sa to len podnikania v Košiciach, každý už má pochybnosti, keď príde do kontaktu s talianskym podnikateľom... Taliani sa teraz vážne zaoberajú tým, ako vylepšiť svoj imidž. Ten advokát tak zastupoval i Talianov, čo tuná podnikajú."
Záujem Hellasu Verona nie je náhodný, práve tento klub bol prezentovaný ako potencionálny partner 1. FC. "Myšlienka o spolupráci je stále živá, stále možná." Teoreticky by začala na mládežníckej báze. "Hellas Verona má menšiu mládežnícku základňu ako my. Tu to, aj vďaka školám, funguje... Myšlienka spolupracovať s niekým je pre veľké kluby stále zaujímavá. Pred dvoma rokmi sa tu o niečo podobné dokonca zaujímali Turci. Tí chceli dávať milión dolárov ročne na mládež s tým, že si stále vyberú dvoch - troch hráčov z dorastu, čo im vlastne financie vráti. Jednoducho, bola by tu liaheň talentov."
To už niekde bolo... Malá rekapitulácia. Protokol o spolupráci medzi Hellasom Verona a 1. FC Košice v zastúpení prezidenta Hellasu Gianbattistu Pastorella a Gianniho Borriera mal byť podpísaný v polovici októbra 2000. Podľa interpretácie G. Borriera mala na začiatok Verona investovať 30 miliónov korún do futbalovej školy pre mladé talenty a trénerské stáže, ktoré mali byť organizované na Slovensku aj v Taliansku. Takže čo protokol? "S Veronou sa však nepodpísala žiadna zmluva, ani protokol. Nebola to dohoda s vedením Helasu Verona, ale s nejakými trénermi mládeže..." Jediným hmatateľným a vizuálnym dôkazom o spolupráci Borriera a Verony tak mal byť znak Hellasu. "Ja som mu povedal, že mám doma vlajočku."
Vráťme sa ku talianskemu advokátovi. "Samozrejme, že on sa nemienil a ani nemal za čo ospravedlniť. Ako medzi Talianmi, tak i medzi Slovákmi sa nájdu takí i takí... Skonštatoval, že také niečo sa nestalo ešte v žiadnom klube Európy, aby jeden človek z klubom, ktorý má tradície, urobil niečo také..."
Toľko ku návšteve v Košiciach. K zaujímavému stretnutiu medzi Róbertom Vargom a ďalším Talianom však došlo v bratislavskom hoteli Danube. "Mal záujem o vstup do klubu, jeho predstavy sa odvíjali od kontrolného balíka v 1. FC, to znamená 51 a viac percent." Tento Talian, ktorý oslovil súčasné vedenie 1. FC, ako garancie toho, že by zvládol chod klubu, uviedol, že v Taliansku vedie jeden volejbalový klub. "Viem, že okolo volejbalu sa točil i pán Borriero." Gianni Borriero zas pôsobil vo vedení ženského prvoligového volejbalového tímu Cerdisa Reggio - Emilia. "Neviem, možno to bola nejaká predĺžená ruka... Pýtal sa, koľkí hráči majú zmluvy, aký máme rozpočet, koľko máme na účte... Samozrejme, že nedostal odpoveď, veď bol partnerom, ktorého som videl prvýkrát a ničím sa nepreukázal. Dohodli sme sa, že že príde do Košíc, malo to byť minulý štvrtok - piatok... Neprišiel..."
Autor: mst, tp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.