prebiehal za zatvorenými dverami. V pondelok vypovedali dvaja chránení svedkovia obžaloby. Podľa pôvodných informácií mal byť včerajší svedok chránený len zakrytím tváre a pozmenením hlasu. Všetky tri výpovede sa týkajú kosovskej žaloby. Dnešné pojednávanie má byť verejné.
Belehrad začne vydávať podozrivých do Haagu
Belehrad (TASR) - Belehrad začne vo "veľmi krátkom čase" vydávať osoby obvinené z vojnových zločinov haagskemu tribunálu OSN. V Belehrade to včera vyhlásil srbský premiér Zoran Djindjič. Djindjič vyjadril presvedčenie, že zväzový parlament schváli dnes zákon o spolupráci s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY), na ktorom sa koaličný partneri dohodli v pondelok večer. Na znení zákona sa predstavitelia Demokratickej opozície Srbska (DOS) a čiernohorskej koalície Spoločne pre Juhosláviu vedenej Socialistickou ľudovou stranou (SNP) dohodli po tom, čo do návrhu zakomponovali požiadavku SNP, aby sa zákon týkal len osôb, ktoré ICTY obžaloval pred schválením zákona. Prípadné ďalšie žaloby vznesené haagskym tribunálom majú byť prejednávané pred domácimi súdmi.
Po schválení zákon úradom umožní zadržiavať a vydávať tribunálom obvinené osoby bez ohľadu na "práva a výsady udelené štátom, politické alebo verejné funkcie". Proces má pozostávať z dvoch krokov.
Carter dostal povolenie na návštevu Kuby
Havana (TASR) - Washingtonská administratíva schválila návštevu bývalého prezidenta USA Jimmyho Cartera na Kube. Návšteva by sa mala uskutočniť v polovici mája a Carter sa stane prvým vysokopostaveným americkým činiteľom, ktorý na komunistický ostrov zavítal po revolúcii z roku 1959. Biely dom od 39. amerického prezidenta chce, aby v Havane nástojil na dodržiavaní ľudských práv. "Na Kube sa musia udomácniť ľudské práva, Fidel Castro musí prestať s prenasledovaním a väznením a musí kubánskemu ľudu umožniť slobodu," uviedol koncom marca na brífingu vo Washingtone hovorca Bieleho domu Ari Fleischer. Carterova hovorkyňa pred časom informovala, že exprezident na Kube mieni s tamojšími činiteľmi rokovať o rozšírení obchodných stykov a turizmu.
Verheugen príde upokojiť vášne okolo Benešových dekrétov
Brusel (TASR) - Európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen sa počas tohtotýždňovej návštevy Českej republiky pokúsi upokojiť "prehnane vzrušenú" diskusiu okolo Benešových dekrétov. Ubezpečí, že táto téma patrí minulosti a nebude mať žiadny vplyv na vstup ČR do EÚ. Komisár pred návštevou ČR novinárom v Bruseli povedal, že si nedokáže predstaviť, že by Nemecko či Rakúsko zablokovali vstup Česka do únie kvôli dekrétom, pretože by tým vlastne zablokovali celé rozšírenie. Verheugen pripomenul, že pre všetky prijímané krajiny bude len jedna prístupová zmluva a "nie je možné povedať, chceme Slovákov a Maďarov, ale nie Čechov". Obyvatelia ČR sa podľa komisára zbytočne obávajú, že by diskusia okolo dekrétov mohla viesť k reštitúciám alebo refundáciám. Pripustil však nebezpečenstvo, že to môže nepriaznivo ovplyvniť českú verejnú mienku. Ľudia by sa mohli začať obávať EÚ ako nebezpečenstva pre územnú celistvosť či bezpečnosť krajiny a najhorším scenárom by mohlo byť odmietnutie vstupu ČR do únie v referende, upozornil komisár. Benešove dekréty sú podľa Verheugena minulosťou a nesúvisia s integračným procesom do EÚ. Ani po novom prehodnotení situácie nevidí komisár dôvod, aby sa stali súčasťou prístupového procesu. V Prahe Verheugen potvrdí kalendár rozšírenia EÚ, podľa ktorého by sa mali prístupové rokovania s pripravenými kandidátmi skončiť v závere tohto roku s tým, že noví členovia sa zúčastnia na voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2004. Prípravu ČR na členstvo v únii označil komisár pred cestou do Prahy za "vynikajúcu" a ekonomickú situáciu za "veľmi sľubnú". Verheugen bude na návšteve ČR oddnes do piatku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.