Americké jednotky zostanú v Afganistane dovtedy, kým budúca afganská armáda nebude schopná zaručiť bezpečnosť a stabilitu krajiny.
Ubezpečil po šiestich mesiacoch pôsobenia amerických jednotiek v Afganistane americký minister obrany Donald Rumsfeld s tým, že medzinárodná protiteroristická operácia ešte ani zďaleka nie je ukončená.
Rumsfeld sa snažil marginalizovať dopad posledných udalostí: pokusu o atentát na afganského ministra obrany Mohammeda Fahíma a zadržania vyše 300 ľudí zapletených do komplotu proti dočasnej afganskej vláde. Stabilita krajiny sa nerúca, i keď nie je ideálna, vyhlásil Rumsfeld. Upozornil, že zločinnosť sa v Afganistane, podobne ako ani v USA či iných štátoch, nikdy nepodarí úplne potlačiť. Rovnako je zatiaľ predčasné dúfať v takú politickú stabilitu, akú zažíva západná Európa, predpokladá americký minister.
Ministerstvo obrany USA je proti rozšíreniu pôsobenia Medzinárodných bezpečnostných a pomocných síl mimo Kábulu, ktoré žiadal predseda afganskej dočasnej vlády Hamíd Karzaj i generálny tajomník OSN Kofi Annan. Pentagón sa spolieha skôr na účinnosť novej afganskej armády a bezpečnostných zložiek, na ktorých výcviku sa podieľajú aj americkí experti. Generál Tommy Franks, ktorý velí americkým operáciám v oblasti, sa domnieva, že USA k stabilite Afganistanu prispievajú tesnými kontaktmi s miestnymi poľnými veliteľmi.
Medzinárodná protiteroristická operácia ešte ani zďaleka nie je ukončená, ale za uplynulých šesť mesiacov došlo v Afganistane k zvrhnutiu hnutia Taliban a predišlo sa premene Afganistanu na cvičisko pre teroristov. Vďaka práci tajných služieb a finančným zdrojom sa podarilo zabrániť teroristickým útokom v Singapure, Taliansku a "možno aj na Balkáne a v samotných USA," podotkol šéf Zboru náčelníkov štábov americkej armády generál Richard Myers.
"Afganci boli oslobodení od krutého režimu a humanitárnej kríze veľkého rozsahu sa podarilo predísť," zdôraznil Rumsfeld, ktorý však uznal, že časť z najvyššieho vedenia Talibanu a siete al-Káida je stále na úteku. Už samotnú skutočnosť, že vodca al-Káidy Usáma bin Ládin sa nezviditeľňuje, však Rumsfeld označil za pokrok.
"Zdá sa mi, že bin Ládin už v poslednom čase nenahráva videozáznamy. To je znamenie, že velitelia sú zaneprázdnení bojom o prežitie a aktivity al-Káidy sú dezorganizované," skonštatoval Rumsfeld. Americká administratíva tvrdí, že nevie, či a kde Bin Ládin žije.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.