Trebišovskom okrese a Buzica v okrese Košice-okolie.
"Od roku 1975, čiže 26 rokov monitorujem stav a život bocianov v Buzici. Posledné dva roky sú na čele v počte hniezd pred Zemplínskym Hradišťom. Asi o jedno až dve hniezda. V oboch obciach je približne okolo 17 aktívnych hniezd," informoval nás ornitológ, špecializujúci sa práve na tieto impozantné vtáky, RNDr. Miroslav Fulín, CSc.
Prvé bociany z teplých krajín, prilietajú v týchto dňoch. Podľa slov M. Fulína však mierne meškajú:
"Po iné roky lietajú vo veľkých kŕdľoch. Tento rok, kvôli výkyvom počasia prilietajú utajene. Preto ešte ani zďaleka nie sú všetky bociany vo svojom domove. Tým sa opozdí aj hniezdenie. Rátame s tým, že páry sa skompletizujú až okolo 15. apríla. Zvyčajne sú vajíčka už okolo 20. apríla, teraz budú až okolo 25. apríla. Tridsaťštyri dni po nakladení vajičok sa vyliahnu mláďatá. Priemerne sa vyliahne okolo troch mláďat. Ale boli prípady, keď jeden pár vychoval naraz aj šesť mláďať. Ničím neobvyklým nie sú hniezda ani s piatimi mláďatmi. Minulý rok bol však, čo sa týka počtu mláďat na jeden pár, slabší. Priemerne na Slovensku totiž bol 2,62 mláďata na hniezdo."
Počty bocianov sa ročne rozrastú o 28 až 30 párov na celom Slovensku. Na východe je ich počet stabilný a stále patríme medzi najpočetnejšie lokality: "Je to tým, že je tu dobrá biodiverzita, potravinová základňa. Sú tu aj vhodné životné podmienky - podhorské kotliny. Je tu dostatok prírodnej potravy, ako žaby, alebo malé hlodavce."
Dá sa povedať, že odborníci už o bocianoch vedia všetko. A predsa ich v posledných rokoch prekvapili. "Začala sa u samcov prejavovať agresivita. Vôbec si to nevieme vysvetliť. Na Slovensku sme zaregistrovali aj dva prípady útokov na človeka. Podobné skúsenosti majú i ornitológovia v Nemecku a v Čechách. Stáva sa i to, že sa bocian zazrie v skle alebo zrkadle a útočí," dodal M. Fulín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.