problematikou v slovenských mestách. Včera navštívili, z iniciatívy organizácie KNO Slovensko, Prešov a Veľký Šariš. Na radnici sa siedmi bulharskí hostia stretli s primátorom, náčelníkom mestskej polície a vedúcou odboru sociálneho, bytového a zdravotníctva Mestského úradu v Prešove. Potom išli priamo do terénu.
Najprv si prezreli zničené byty na Majakovského a Sabinovskej ulici. Aj keď sú už tieto obydlia v súčasnosti vyprázdnené, úplne vyľudnené neboli. Naopak, jedna rómska rodina ukázala návštevníkom svoj obývaný byt a posťažovala sa na tunajšie pomery. Byt sa nachádzal na prízemí, bol jednoducho zariadení, no z jeho útrob, ako aj z celej chodby, sa šíril nepríjemný zápach. Ďalšou zastávkou bolo novovybudované 'minisídllisko' v lokalite Stará tehelňa. "Som príjemne prekvapený z výsledkov, ktoré možno pripísať na konto samosprávy a štátnej správy. Táto stavba je podľa mňa dobrou vizitkou pre slovenské miestne a štátne orgány," uviedol jeden z členov delegácie Anzhelo Ivanov, zástupca radnice bulharského mesta Lom, v ktorom žije 30 percent obyvateľov rómskeho pôvodu.
Predseda správnej rady rómskeho kultúrneho centra Stefan Iliev skonštatoval, že v meste Kjustendil postavila rakúska firma dvanásť bytov takéhoto druhu. Na otázku, čo ho na návšteve Slovenska prekvapilo, odvetil: "Áno i nie. Prekvapilo ma, že som svedkom takejto veľkej výstavby s vysokým počtom bytov. Na druhej strane ma neprekvapili veci týkajúce sa nezamestnanosti rómskych občanov, ktorá je, tak ako u nás, veľmi vysoká." Podľa jeho slov je však vzdelanostná úroveň bulharských Rómov vyššia. "Aj čo sa týka počtu ľudí so stredoškolským, aj s vysokoškolským vzdelaním."
Je tunajšia situácia v rómskej problematike iná než v Bulharsku alebo to tam majú jednoduchšie? "Navštívil som v tejto súvislosti veľa krajín, napríklad Macedónsko, Grécko, Maďarsko, a tie problémy majú rovnaký charakter," zareagoval.
Hostia z Bulharska si v tehelni prezreli niektoré vybrané byty, ale zašli i náhodne vybraného bytu. Kládli si tiež otázku, ako dlho sa podarí zachovať terajší stav novej stavby, zaujímali sa aj o chystané možnosti občianskej vybavenosti. Stihli zájsť aj do pobočky Belgického Červenného kríža sídliacej v epicentre lokality.
Stará tehelňa bola plná miestnych obyvateľov, vrátane školopovinných detí. Medzi delegátmi bol aj Ogynan Mihalkov, riaditeľ školy v Kjustendile so stopercentnou účasťou rómskych žiakov a predseda Združenia riaditeľov slov. "Ako som sa dopočul, na Slovensku nie sú takéto špecializované, segregované školy, preto ma zaujíma, ako bude táto otázka segregácie v oblasti školstva v budúcnosti riešená," podotkol O. Mihalkov, ktorý na margo dochádzky rómskych detí do škôl na Slovensku a v Bulharsku uviedol. "Situácia je identická, ani bulharské deti nemajú záujem o školu. Cesta k pravidelnej dochádzke rómskych detí vedie cez spoluprácu s ich rodičmi. No okrem spolupráce s rodičmi je vhodné zapojiť aj mimovládne organizácie, prípadne rómskych lídrov a v takejto symbióze by sme mohli docieliť vyššiu dochádzku detí do škôl."
Podľa slov zástupcov bulharskej delegácie by sa včerajšou návštevou slovenských miest mala začať spolupráca zástupcov oboch krajín v riešení pálčivej rómskej otázky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.