spoločnostiach skupiny dochádza k skomplikovaniu ich pozície na trhu. Na margo tejto kritiky z úst prezidenta VSŽ Antona Bidovského zaznelo, že nájomné bolo nereálne a teda sa musí v najbližších rokoch postupne zvyšovať. Nie je možné žiadať, aby materská firma nízkym nájomným svoje dcéry dotovala, tie sa musia jednoducho naučiť hospodáriť efektívne.
Svoje stanovisko nám k tomuto problému zaslal predseda OZ Metalurg Róbert Kulik. "Na konferenciách základných organizácií OZ METALURG v dcérskych spoločnostiach VSŽ a.s., ktoré sa uskutočnili v uplynulých týždňoch, kritizovali delegáti zvyšovanie výšky nájomného za prenajaté výrobné prostriedky, výrobné haly, či iný majetok VSŽ. Na základe požiadaviek delegátov prijala Rada odborov OZ METALURG VSŽ výzvu vedeniu VSŽ ďalej nezvyšovať nájomné. Pri hodnotení minulého roka prezident VSŽ Anton Bidovský uviedol, že spoločnosť výrazne prekročila stanovený plán, vytvorila opravné položky a rezervy na prípadné podnikateľské riziká. Zisk spoločnosti pozitívne ovplyvnila aj skutočnosť, že VSŽ dosiahli podstatne vyššie výnosy zo zhodnocovania svojich finančných zdrojov, ako pôvodne plánovali," pripomenul Kulik.
Na zisky, ktoré sú podľa odborárov umelo vytvorené aj z nájomného, doplatia zamestnanci, ktorí sa nedočkajú mzdového rastu. "Ako odznelo na tlačovej konferencii, hospodársky výsledok ovplyvnilo vyrovnanie transakcie s U. S. Steel. Do roku 2001 sa zaúčtovala platba U. S. Steel voči VSŽ vo výške 75 miliónov USD splatná v rokoch 20022003. Vďaka týmto financiám bolo možné vyplatiť aj vyše dvoch miliárd korún akcionárom. Iba zamestnancom sa opätovne nezvýšilo," zdôraznil Kulik.
Ako dodal, až na malé výnimky sa v posledných desiatich rokoch do mimohutníckej časti VSŽ neinvestovalo. Kvôli zvýšenému nájomnému, ktoré pohltí vzhľadom na charakter týchto spoločností aj ich malé zisky, sa ani toho roku nebude, skonštatoval Kulik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.