zaviesť rovnosť občanov na Slovensku, ktorá sa narušila prijatím zákona o zahraničných Maďaroch. Predstaviteľov SMK predčasom návrh kresťanských demokratov vydesil. Po hlasovaní však vyjadrili spokojnosť s rozhodnutím parlamentu. Chýbali len dva hlasy, aby zákon dostal zelenú.
"Zvíťazil zdravý rozum, ale len o vlások. Keby sme boli takýto zákon prijali, tak by sme sa zabetónovali. V prvom rade by sme zabuchli dvere do Maďarska, aby sme mohli ďalej rokovať," povedal poslanec SMK Arpád Duka-Zólyomi.
Maďarskému krajanskému zákonu slovenskí politici vyčítajú, že finančne podporuje tých občanov Slovenska, ktorých deti navštevujú školy s maďarským vyučovacím jazykom. Kritike čelí aj činnosť Združenia pre spoločné ciele, ktoré sa podieľa na zhromažďovaní podkladov nevyhnutných na vydanie preukazu zahraničného Maďara. Prijatie zákona KDH by asi umožnilo zrušenie takéhoto združenia. Jeho majetok by prepadol v prospech republiky.
Zo 128 prítomných za zákon KDH hlasovalo 63 poslancov, proti 41, zdržalo sa 21 poslancov a traja nehlasovali. Iniciatívu KDH podporila opozícia a časť poslancov SDĽ. Z SDK sa pridali tiež Jozef Krumpolec a František Halmeš. Proti vlastnej strane ako jediná z poslancov KDH vystúpila Mária Sabolová. Podľa nej zlyhali politické strany, diplomacia i vláda a nevyužil sa priestor na rokovania ešte vlani. Povedala, že žije v Košickom kraji so zmiešaným obyvateľstvom a z osobných stretnutí s ľuďmi sa utvrdila v názore, že problém treba riešiť inak ako prijatím protizákona.
Poslanec Milan Hort (SDKÚ) považuje za nešťastné slová podpredsedu KDH Vladimíra Palka, že Slovensko nebude mať nič v rukách pri rokovaní s maďarskou stranou. "NR SR by nemala prijímať zákony, ktoré by mali slúžiť iba na vydieranie legislatívy iného štátu," povedal Hort. Podľa neho by prijatie slovenského zákona znamenalo nepriame uznanie maďarského krajanského zákona na území našej republiky.
Poukázal tiež na trpezlivú diplomaciu, ktorá priniesla Slovensku viac ovocia ako Maďarsku. Hort zdôraznil, že expertný orgán Rady Európy Benátska komisia povedala, že finančná podpora príslušníkov národnostnej menšiny na území inej krajiny je možná iba so súhlasom materského štátu. "Takýto súhlas Slovensko nikdy nedalo a nedá."
(sp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.