povedal riaditeľ závodu Ing. Dušan Pšenčík, boli nútení odstaviť neraz aj veľké výrobné podniky. Jednoznačne najväčšie vrásky však na čele plynárom robia tí, ktorých odstaviť nemôžu zdravotnícke zariadenia. Ďalším veľkým neplatičom sú železnice.
"Vo vzťahu ku zdravotníckym zariadeniam sa snažíme o iné riešenia, napríklad o splátkové kalendáre. Momentálne čakáme na ich oddĺženie, hoci tento krok nerieši problém systémovo. Keby sa aj hneď vyrovnali všetky záväzky nemocníc voči nám, o mesiac vznikajú nové. Chce to v prvom rade komplexné riešenie financovania samotných nemocníc," konštatuje Ing. Pšenčík.
V súčasnosti košický závod eviduje 250 miliónov korún ako pohľadávky po lehote splatnosti. Z toho len zdravotnícke zariadenia dlhujú 133 miliónov a ich záväzky sa z mesiaca na mesiac rapídne zvyšujú. Rast vo výške záväzkov je zrejmý aj pri ostatných veľkoodberateľoch, aj keď tu je nárast podstatne miernejší ako pri zdravotníckych zariadeniach. Veľkoodberatelia dlhujú celkove 210 miliónov, 33 miliónov nesplatených korún za plyn majú na rováši maloodberatelia a občania dlhujú celkovo 7 miliónov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.