Košice a s tým súvisiacich majetkových práv je v plnom prúde.
Podľa slov námestníka primátora Borisa Farkašovského sa zatiaľ do súťaže prihlásili tri firmy, ktoré majú záujem investovať do verejného osvetlenia mesta. Uzávierka prihlášok súťažných návrhov je do konca apríla. "Mesto chce v súťaži nájsť investora, ktorý v priebehu roka-dvoch investuje do verejného osvetlenia sto a viac miliónov korún do rekonštrukcie. Víťaz obchodnej súťaže získa od mesta zmluvu na 15 rokov, na základe ktorej mu bude mesto ročne platiť presne takú sumu, aká je aj dnes v rozpočte na osvetlenie, to znamená 48 miliónov korún. Chcem však zdôrazniť, že z tejto sumy je cca 30 miliónov za spotrebu elektrickej energie a 18 miliónov na modernizáciu a údržbu. Čiže víťazná firma, resp. investor dostane túto čiastku s tým, že bude aj uhrádzať spotrebu energie," vysvetlil zámery vedenia mesta Boris Farkašovský.
Investor, ktorý najviac presvedčí poslaneckú komisiu zloženú z viacerých politických strán, sa stane majiteľom mestskej ´eseročky´ Veros a prevezme aj jej zamestnancov. "Súčasné osvetlenie Košíc má vysokú energetickú náročnosť pri nižšej svietivosti. Po investíciach to bude presne naopak, pri vyššej svietivosti sa dosiahne úspora na elektrickej energii približne o 35 percent z dnešných nákladov," doplnil B. Farkašovský.
"V čom budú záujemcovia súťažiť? Bude sa hodnotiť viacero kritérii, konkrétna ponuka výšky investícií, referencie firmy. Do osvetlenia je nutné v nasledujúcich dvoch rokoch investovať 100 až 150 miliónov korún. Firmy zvyčajne ponúkajú mestám aj také bonbóniky navyše, napríklad a teraz si vymýšľam, že nám osvetlia Dóm Sv. Alžbety tak, ako je osvetlená parížska Eiffelovka. Je na zhodnotení komisie, ktorá si vyberie najvhodnejšiu ponuku pre mesto," dodal námestník primátora.
Ako ďalej uviedol, zasadnutie komisie zvolá do konca apríla, aby sa jej členovia podrobne zoznámili so súťažnými podmienkami a aby sa dohodli aj na spôsobe hodnotenia súťažných ponúk. Podľa našich informácií medzi prihlásenými nechýba nemecký Siemens, či francúzsky Citelem.
Na margo kritiky starostu Starého Mesta J. Süliho, ktorý tvrdí, že si mesto mohlo postupne vo vlastnej réžii dať do poriadku stĺpy a vymieňať žiarivky, Farkašovský zareagoval: "Verejné osvetlenie je v zlom stave, občania sa neustále sťažujú. Nutne potrebuje vyše stomiliónovú investíciu. Keby si to chcelo mesto robiť samo, muselo by dostať úver. Lenže povedzte mi meno takej banky, ktorá nám v súčasnej situácii mesta požičá nejaké peniaze. Predstavy pána starostu sú utópiou."
A kedy by mal byť známy víťaz verejného tendra na verejné osvetlenia? "Bol by som nešťastný, keby sme to nestihli predložiť na schválenie do programu júnového mestského zastupiteľstva," želá si námestník primátora Boris Farkašovský a dodáva, že vyhlásenie ďalšieho tendra - na predaj, resp. prenájom mestských lesov je len otázkou dvoch týždňov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.