predpisuje, vinia vo Fínsku z viacerých úmrtí
(jg)
Košice Na Slovensku sa bežne prepisuje antirematický prípravok Aulin, ktorý vo Fínsku vinia z viacerých úmrtí. V súvislosti s používaním tohto lieku údajne zomrelo vo svete viacero osôb a niekoľko stovák utrpelo poškodenie pečene. Najviac prípadov bolo hlásených práve z Fínska, preto táto krajina pred časom dočasne zakázala predaj lieku s obsahom nimezulidu.
"Aulin sa používa pri bolestiach kĺbov či už po zápaloch, úrazoch alebo pooperačných stavoch. Je pomerne hojne predpisovaný, avšak platí na neho indikačné obmedzenie. Liek môžu predpisovať iba internisti, ortopédi, neurológovia, reaumatológovia a pediatri," informoval nás majiteľ pohotovostnej lekárne v Košiciach PharmDr. František Tamer. Podľa jeho slov ho nemožno kombinovať s celým radom iných liečiv, napríklad interferónmi, barbiturátmi, antacídami, salicilátmi či heparínom. Vtedy sa účinok liekov znižuje, avšak v prípade užívania v kombinácii s trombolytikami či antikoagulanciami hrozí vážne riziko krvácania.
"Liek by nemali užívať pacienti s vredmi žalúdka a dvanástornika, pečeňovou nedostatočnosťou, závažnými poruchami funkcie obličiek, deti do šesť mesiacov a tehotné ženy. K jeho nežiadúcim účinkom patrí predovšetkým pálenie záhy a nevoľnosť," poznamenáva F. Tamer.
Aj na Slovensku bolo podľa informácií Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv hlásených viacero komplikácií v dôsledku užívania Aulinu, avšak žiadna nesúvisela s poškodením pečene. Práve jej zlyhávanie malo byť príčinou úmrtí vo Fínsku.
Na našom trhu je dostupné generikum, ktoré vyrába brnenská firma Medicon International v spolupráci so švajčiarskou spoločnosťou Helsinn Healthcare. Státní ústav pre kontrolu léčiv už upozornil českých lekárov na správny postup pri predpisovaní liekov a potrebu pozorného sledovania vedľajších účinkov, zatiaľ čo Slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv čaká v tejto súvislosti na doporučenie z Európskej únie. Mimochodom, Aulin sa na Slovensku predpisuje pomerne hojne, iba v lekárni Aesculap sa minulý mesiac vydalo 35 balení, teda cez tisíc tabliet prípravku.
"Tento liek sa používa v zhruba šesťdesiatich krajinách sveta a jedine Fínsko dočasne pozastavilo jeho registráciu. Je to bežné pri nejakom podozrení a preto rozhodne nie je dôvod na paniku. Za zverejnením negatívnych informácií môže stáť i konkurenicia," hovorí vedúci sekcie pre bezpečnosť liečiv a klinické skúšanie Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv MUDr. Pavol Gibala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.