Uvádza v ňom, že krajina v minulom roku pokryla svoj chronický deficit zahraničného obchodu výnosmi z privatizácie. To sa podarí aj tento rok. "Otázka znie," napísal denník, "ako chce Bratislava prekryť deficit v budúcom roku: Ráta sa totiž s tým, že v roku 2003 dôjde k výraznému zoslabeniu prítoku peňazí zo zahraničia".
Príčinou vysokej pasivity obchodnej bilancie Slovenska je vysoký dovoz technológií pre zahraničné firmy na jeho území. Vzrástla aj osobná spotreba, čo má za následok vyšší dovoz spotrebného tovaru. Na druhej strane, export nerastie tak dynamicky ako v minulosti, lebo v poslednom štvrťroku minulého roka koruna zosilnela a tento trend pokračuje aj tento rok.
Rast hodnoty koruny je dôsledkom silného prílevu peňazí zo zahraničia v súvislosti s privatizáciou a investíciami zahraničných firiem podnikajúcich na Slovensku. Expert Viedenského ústavu pre medzinárodné porovnávanie (WIIW) Zdenek Lukas v rozhovore pre denník uviedol, že kým slovenský zahraničnoobchodný deficit v roku 2000 dosiahol 700 miliónov dolárov, vlani vzrástol na 1,8 miliardy USD. Bolo to 8,8 % hrubého domáceho produktu.
Z vlaňajšieho deficitu sa 1,5 miliardy USD pokrylo zahraničnými investíciami, ale táto tendencia je zostupná. Tento rok môže predaj 49-% podielu v Slovenskom plynárenskom priemysle konzorciu Ruhrgas, Gaz de France a Gazprom priniesť 2,7 miliardy USD. Ide o najväčšiu privatizačnú operáciu na Slovensku.
Kritická situácia vznikne na budúci rok. Konjunktúra v Európe sa síce oživí, čo by mohlo podporiť slovenský export. Je však otázne, či silná koruna vývoz ovplyvní nepriaznivo. Súčasne je možné, že sa zahraničné investície výrazné znížia, lebo už nebude čo privatizovať. "Potom sa deficit obchodnej bilancie môže stať veľkým problémom a dokonca by mohol vyvolať finančnú krízu," povedal Lukas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.