šesťdesiatych rokoch sú pomaly súce na zbúranie a nie na ubytovanie mládeže. Podobne na tom je aj stredoškolský Domov mládeže Antona Garbana na Werferovej ulici, kde pre nedostatok ubytovacích kapacít na vysokoškolských internátoch obývajú niekoľko desiatok izieb aj vysokoškoláci.
"Veľmi ma znepokojujú hygienické a zdravotné podmienky na internáte. Na chodbe, kde bývajú vysokoškoláčky, sa v 56 izbách nachádza jedna chladnička, hoci predtým kapacitne nestačili ani dve. Začiatkom týždňa je taká preplnená, že sa nedá zavrieť, navyše pokazené potraviny vytvárajú neskutočný smrad. Ako vyskokoškoláčky navyše nemáme možnosť obedovať v tamojšej jedálni, na chodbe chýba kuchynka s varičom. Ten a iné elektrické zariadenia sú na izbách zakázané. Keď sa vrátime večer zo školy, nemôžeme si nič teplého pripraviť," hovorí študentka UPJŠ Michaela, ubytovaná v spomínanom Domove mládeže a dodáva, že aj napriek tomu, že sa na izbách nachádzajú koberce, nie je ich čím povysávať.
Podľa riaditeľa Domova mládeže PhDr. Jozefa Badlíka problém spočíva v nedostatku peňazí. "Je pravda, že im chýba chladnička, jednu majú, avšak druhá sa pokazila. Na novú jednoducho nemáme. Musia sa nateraz uspokojiť s tým, čo majú. Keď prídu po víkende, jedna donesie slaninu, druhá klobásu, všetko chladnička nepojme. Skutočnosť, že si nevedia študenti udržať v izbách poriadok, je ich problém. Vysávače sú, no viete, každý si povysáva, no nik sáčok nevysype. Samozrejme, že vysávač potom vypovie službu. Tieto veci si musia ustrážiť sami," vysvetľuje riaditeľ a upresňuje, že variče na izbách nie sú povolené kvôli elektrickej sieti.
"Internát bol postavený pred 35 rokmi. Každý zo spotrebičov vyráža poistky. Rozmýšľali sme aj o možnosti poskytnúť vysokoškolákom stravovanie. Nie je to však možné. Aj keď sa v našej kuchyni varí denne 800 obedov pre stredoškolákov, pre vysokoškolákov platí iná dotácia. Nevedeli by sme to rozúčtovať, navyše sa tam uplatňuje odlišné účtovnictvo."
Zlé finančné zabezpečenie Domova mládeže sa odráža na jeho údržbe. Budova je doslova v katastrofálnom stave. "Peňazí niet, veď len za teplo dlhujeme spoločnosti Raden, s. r. o. vyše milióna korún. Čudujem sa, že nás ešte neodpojili. Všetko ale súvisí so stále sa znižujúcim rozpočtom, tento rok ho máme o štyri milióny nižší ako pred troma rokmi. Z toho, čo máme, sa nedá nič urobiť, či kúpiť. V jedálni nám doslúžil robot, nový stojí 220-tisíc. Keď ich z Krajského úradu nedostaneme, bude ohrozené stravovanie ubytovaných," dozvedáme sa od J. Badlíka, ktorý vysvetľuje, ako sa mu darí plátať diery. "Prepustili sme 18 zamestnancov, pritom priestory sú tie isté a problémy neporovnateľne väčšie. Na mzdy však nebolo. Budova je v dezolátnom stave, balkóny nám môžu kedykoľvek spadnúť, okná sú prehnité, už len čakám, kedy niektoré vietor sfúkne dovnútra. Maľujeme tretí rok, verím, že to už dokončíme. Z krajského úradu sme na nevyhnutné opravy žiadali 5 miliónov, aj ked sme však naše opodstatnené požiadavky odoslali už viackrát, oni si to tam zaevidujú a nič sa nedeje. Dajú, až keď naozaj niečo spadne."
Obrovským problémom je však aj strecha. Študentom zateká do izieb. V tejto súvislosti je potrebné vymeniť gumolity a dlažby. Na opravu je však potrebných 1,5 milióna. Vyratúvať nedostatky, ktoré je potrebné urgentne riešiť, by však podľa riaditeľa nemalo konca kraja. Radiátory praskajú jeden za druhým a aj keď niektoré opravia, vypadne ďalší.
"Už niekoľkokrát sme museli radiátor zablendovať a izbu, ako aj susedné priestory uzavrieť. Tam sa bývať nedalo kvôli zime. Tým sme samozrejme znížili ubytovacie kapacity. Ešteže sa končí zima a do jesene bude pokoj."
Východisko vidí J. Badlík v prechode inštitúcie pod vyšší územný celok. "Z Krajského úradu by sme mali dostávať na mzdy, z VÚC na údržbu. Dúfam, že sa situácia zlepší, hoci nerád by som bol zlým prorokom."
Ako vidieť, samotný Domov mládeže má problémov viac než dosť. Práve včera oslávil 35. výročie svojho vzniku. V aule SOU dopravného sa zišli mladí ľudia, ktorí pripravili kultúrny program. Pompéznejšie oslavy však riaditeľstvo Domova mládeže nepripravilo. "Dôvod je prostý, nejde o okrúhle výročie. Na veľké oslavy peniaze nemáme, musíme šetriť každú korunu. Keď by som to vzal ako paralelu s technickým stavom priestorov, tak oslavovať v podstate ani veľmi nie je čo," uzavrel riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.