ako sú Zádielska dolina, či Turniansky hrad. Planiny Slovenského krasu však ponúkajú aj množstvo iných, menej nápadných a známych krasových fenoménov.
Jedným z pozoruhodných výtvorov v krasových oblastich sú škrapy, skalky vystupujúce na povrch, ktoré neraz tvoria súvislé polia. Škrapy patria medzi menšie formy krasového reliéfu a majú formu skalných hrebienkov, vystupujúcich na povrch z vápencového podložia. Tieto hrebienky oddeľujú rozličné, viac či menej hlboké a široké ryhy a žliabky, ktoré chemicky vyhlodala a vyleptala zrážková voda. V podmienkach Slovenského krasu sú škrapy vysoké nanajvýš niekoľko desiatok centimetrov, na Balkáne a v trópoch však dosahujú až niekoľkoketrové rozmery. Na ich územie sa zvyčajne viaže typická sucho- a teplomilná flóra a fauna.
Azda najznámejšími škrapovými poliami Slovenského krasu a vlastne aj Slovenska sú Kečovské škrapy, Domické škrapy a škrapové pole na Turnianskom hradnom vrchu. Prvé dve menované polia ležia neďaleko seba, v južnom cípe Silickej planiny, na úbočiach vrchov Maliník a Čertova diera.
Kečovské škrapové pole je hádam najkrajším predstaviteľom tohoto fenoménu na Slovensku. Možno tu sledovať miestami aj silnú deštrukciu škrapov, na ktoré sa viažu vzácne druhy rastlín a živočíchov, prehľadnosť územia však dosť znižujú náletové rastliny. Na ploche 6,61 hektára sú národnou prírodnou rezerváciou.
Domické škrapy sú atraktívne pre blízkosť vchodu do jaskyne Domica. Vystupujú tu svetlé vápence stredného triasu a na nich žijú okrem iného vzácne plazy - jašterica múrová a krátkonôžka európska. Sú národnou prírodnou rezerváciou na ploche 24,4 hektára.
Škrapové pole na Turnianskom hradnom vrchu leží prakticky na južnom úboží Zádielskej planiny a okrem typicého vzhľadu územia je aj jednou z najvýznamenjších floristických lokalít Slovenska - vyskytuje sa tu endemická rumenica turnianska. Je národnou prírodnou rezerváciou s rozlohou 13,8 hektára.
BEDEKER
Prístup: Domické škrapy sa nachádzajú bezprostredne nad vchodom do jaskyne Domica, asi 1 a pol kilometra od hraničného priechodu Domica - Aggtelek a ich územím vedie červená značka. Po nej sa za 45 minút dostanete do obce Kečovo, nad ktorou sa nachádzajú Kečovské škrapy. Na Turniansky hradný vrch vedie modrá značka z Turne nad Bodvou.
Zaujímavosti okolia: Domica, Gombasecká jaskyňa, Silická ľadnica, nesprístupnené jaskyne, priepasti, vyvieračky, závrty a ďalšie zaujímavé krasové javy Silickej planiny, jaskyňa Baradla v Maďarsku, Zádielska dolina, Jasovská jaskyňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.