okrese. "Išlo hlavne o samice, ktoré mali vajíčka. Dostali sa do turbíny, v ktorej im popraskali brušné dutiny a niektorým sa zlámali končatiny," informoval nás zoológ Správy Národného parku Slovenský kras Milan Olekšák. Podľa neho s polomŕtvymi žabami už nič robiť nemohli, zachrániť sa nedali. Napriek tomu sa niekoľko dní držali pri živote a ťažkým zraneniam odolávali. Nakoniec však zahynuli.
Približne 600-tisícovú škodu spôsobila turbína na elektrárni, zachytávajúca vodu z dvoch potokov. Práve medzi lopatky turbíny sa dostali chránené žaby. Na prítomnosť uhynutých zvierat upozornili ochranárov obyvatelia obce, ktorí videli ich telá, roztrúsené takmer po celom potoku. "My sme si mysleli, že ide o nejaké znečistenie vody, alebo otravu. Až keď sme tam dorazili, videli sme čo sa stalo," upresnil M. Olekšák.
Priamo do objektu elektrárne sa nedostali, pretože bol zamknutý a majiteľ sa v obci nenachádzal. Ochranári urobili na mieste fotodokumentáciu, vyčíslili škodu a skutok postúpili polícii.
Prípad vyšetruje Obvodné oddelenie Policajného zboru v Štítniku. Podľa informácií hovorcu policajného zboru Petra Lenkeya zákon nebol porušený, pretože miesto bolo zabezpečené tak, aby sa tam žaby nedostali. "My sme nijaké sitá nevideli. Keď sme tam prišli, neboli tam," skonštatoval M. Olekšák.
Postoj ochranárov je jednoznačný. "Každá takáto elektráreň musí byť zabezpečená ochrannými sitami, aby sa tam žiadne živočíchy nedostali. Majiteľ je povinný to zabezpečiť. Myslím, že by to malo byť aj v jeho záujme," oznámil svoje stanovisko k celej veci zoológ M. Olekšák.
Informácie sme sa pokúšali získať aj od samotného majiteľa, no nepodarilo sa. Skontaktovať sme sa chceli aj so starostom obce, na obecnom úrade, ani doma sme ho ale nezastihli. Neohradené okolie, kde sa nachádza nádrž asi 8-ročnej vodnej elektrárne je v hroznom stave. Je znečistené plastovými fľašami a odpadom. Teraz k tomu pribudli aj vyrúbané jelše a vŕby, ktoré tam rástli. Obyvatelia obce si spomínajú na krásnu prírodu a spev vtákov pri takzvanom Kohúťom potoku. So súčasnosťou sa to určite porovnať nedá. Ochranári by neboli radi, ak by sa takýto incident opakoval. "Pôjdeme sa ešte pozrieť, či je objekt dostatočne zabezpečený sieťami," dodal M. Olekšák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.