Hasičskom a záchrannom zbore. V súvislosti s nimi odbory PO sninského a medzilaboreckého OÚ delimitovali pracovníkov do Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Humennom.
"V súčasnosti evidujeme na OR HaZZ 82 hasičov. V Snine a Medzilaborciach zostali len jednotky HaZZ vo forme požiarnych staníc, ktoré budú chodiť priamo na zásahy. Rozhodovacie a kontrolné právomoci však prešli do Humenného. Všetky sťažnosti, prípadne agenda, týkajúca sa PO, sa preto odteraz bude vybavovať už len u nás," uviedol pre náš denník hovorca humenského OR HaZZ, pplk. Alojz Tovarňák. Ako ďalej uviedol, všetci hasiči spadajú pod dikciu zákona o štátnej službe, t.j. musia spĺňať kvalifikačné predpoklady. Okrem podmienky ukončeného stredoškolského vzdelania sa každý rok podrobia špeciálnej lekárskej prehliadke spôsobilosti na výkon povolania, ktorej výsledky zhodnotí zdravotná komisia. Každé dva roky majú právo na preradenie do vyššieho platového stupňa, najvyšší dosiahnu po 32 rokoch služby. Podľa hovorcu všetci súčasní zamestnanci majú adekvátnu kvalifikáciu. Nevylúčil, že v súlade s právnymi zmenami do konca roka dôjde k personálnemu posilneniu OR HaZZ.
V súlade so zákonom musia od 1. apríla všetky samosprávy nad 500 obyvateľov vytvoriť vo svojich obciach hasičské zbory, pričom na ich zriadenie existuje päť alternatív. Prvou je klasický hasičský zbor, druhou spojenie viacerých obcí, ktoré budú požiarnu ochranu zabezpečovať prostredníctvom spoločného HaZZ. Ďalšou možnosťou je využitie profesionálneho zboru, fungujúceho vo firme niektorého z obecných podnikateľov. Alternatívne môžu o pomoc požiadať aj OR HaZZ v Humennom. "Výjazdová jednotka by mala byť na mieste požiaru do desiatich minút, takže ak nás obce oslovia, budeme môcť vyjsť v ústrety len tým, ktoré sú v blízkom okolí," skonštatoval pplk. Tovarňák. Na zabezpečenie obce proti požiarom budú potrebovať minimálne vlastnú hasičskú hliadku. Podľa hovorcu presný počet zborov ešte nie je jasný, lebo všetky sa zatiaľ len kreujú.
Zo zákona obci vyplýva nová právomoc, ktorá jej umožňuje vykonávať protipožiarnu kontrolu, ukladať opatrenia na odstránenie prípadných nedostatkov a kontrolovať ich dodržiavanie. Novinkou je aj
povinnosť zriadiť v obci voľné nástupové plochy pre prípadný protipožiarny zásah, ktoré musia byť viditeľne označené nápisom. Povinnosti občanov smerom k PO zostávajú v doterajších intenciách okrem vypaľovanie trávy, fajčenia alebo zakladania ohňa na miestach so zvýšeným rizikom požiaru, je trestné aj využívanie hasiacich prístrojov na iné účely či bezdôvodné volanie na núdzové linky. "Penové prístroje totiž niektorí ľudia používali na výrobu malinovky či chladenie piva. Pokiaľ ide o zneužívanie núdzovej linky, stáva sa to v priemere dvakrát do týždňa, väčšinou popoludní," uzavrel pplk. Alojz Tovarňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.