rozdielom dvoch hlasov a je to tak dobre. Zo suverenity nám neodbudne, zato z pokoja by mohlo, keby mal podnik iný koniec.
Návrh KDH chcel "odstrániť účinky" slávneho Zákona o zahraničných Maďaroch (ZZM). Ako je chronicky známe, SR má proti norme dve námietky. Jednu všeobecnú a jednu konkrétnu: 1, že zasahuje do jurisdikcie SR a 2, že rozlišuje medzi občanmi na etnickom princípe. Čiže rodičom, ktorí prihlásia svoje deti (minimálne dve) do školy s vyučovacím jazykom maďarským, Budapešť poskytne finančný príspevok.
Skutočnosťou je, že Dzurinda už asi šesťkrát vyhlásil, že "na Slovensku nemôžu platiť zákony, ktoré zasahujú do našich vnútorných záležitostí a delia našich občanov na zvýhodnených a menej zvýhodnených". Vláda aj urobila na Budapešť veľké bu-bu-bu a parlament schválil akúsi hlúpu deklaráciu. Medzištátne rokovania ale stoja, údajne pre maďarské voľby. Vedú sa iba laicko-právne dišputy, či teda zákon NA SLOVENSKU platí, alebo nie. Pre národne prihriatejších jedincov je jasnou známkou "života" zákona činnosť Združenia za spoločné ciele (ZZSC), čo je mimovládka stvorená podľa ZZM za účelom zberu dát o žiadateľoch o "maďarský preukaz".
Flegmatický (??) prístup vlády vybudil KDH, ktoré zdvihlo tému a hodilo do parlamentu, navzdory urputným protestom SMK, návrh "antimaďarského" zákona. Presnejšie je ale povedať, že jeho vykastrované torzo, keďže z radikálnosti originálu sa aj samo KDH vyľakalo. (Počítal napr. aj s majetkovou daňou v sadzbe 90% /!!/ na finančné prostriedky získané podľa zákona cudzieho štátu...) V návrhu zostalo "iba" zrušenie ZZSC a prepadnutie jeho majetku v prospech štátu.
V prípade, že by prešlo, by však i to torzo narobilo nedozierne škody. Predstava, že by sa kancelárie ZZSC zatvárali a ich majetok znárodnil, je z hľadiska slovensko-maďarských vzťahov asi rovnako príťažlivá, ako nadpolovičná väčšina Csurku a Torgyána v budapeštianskom parlamente. A Slotu s Malíkovou v slovenskom, zároveň. Okolnosť, že dielo by aj tak zrušil ústavný súd, situáciu odľahčuje, KDH však nevyviňuje. ZZZ je podpaľačstvo, ktoré nemá ospravedlnenie ani prijateľné vysvetlenie.
Ani vtedy nie, ak Maďari si pri schvaľovaní a zavádzaní zákona nepočínali dvakrát ústretovo. Ak vám ale ktosi oserie plot, ešte ho hneď nezastrelíte... Napokon, desiatykrát v priebehu kauzy opakujeme kruciálny argument: Zo ZZM kypí krv iba na Slovensku, päť iných dotknutých štátov s ním nemá problém. Čo oni nemajú zvrchovanosť, alebo im vymreli právnici, ktorí by upozornili na porušenie suverenity?!
Nie, to iba v hlavách KDH mátajú dávno vypĺznuté strašidlá. Argument, že maďarským zákonom sa "uplatňuje moc cudzieho štátu na území SR" by obstál vtedy, keby zo ZZZ vyplývala pre občanov SR nejaká povinnosť. O krajanský preukaz a jeho výhody sa však naši spoluobčania uchádzajú dobrovoľne - ak nechcú, nemusia. Veľmi "neeurópska" je tiež námietka, že zákon je diskriminačný, lebo zvýhodňuje na etnickom princípe jedných občanov pred inými. Nuž, takáto "pravda" by rušila menšinovú legislatívu v celej Európe. Tá predsa stojí na istej exkluzivite zaobchádzania - preto je menšinová, lebo sa netýka všetkých. Mimochodom, táto doktrína, ktorej sa drží nielen KDH, ale neopúšťa ju ani slovenská diplomacia, prezrádza, že pol roka starú správu Benátskej komisie tu dodnes nikto poriadne neprečítal. Z nej vyplýva, že stačí, ak sa na zavedení "školských príspevkov" MR so susedmi priateľsky dohodne.
Napokon, neudržateľná je tiež výhrada, že "cudzí štát" finančným príspevkom ovplyvňuje našich občanov pri voľbe národnosti, čo je v rozpore s Ústavou SR, ktorá "odnárodňovanie" nepripúšťa. Palko a spol. sú čiastočne na správnej stope v tom, že zámerom ZZM je naozaj motivovať rodičov, aby deti zo zmiešaných manželstiev prihlasovali do maďarských škôl. To však nie je odnárodňovanie, ale skôr antiasimilačné zúfalstvo; podľa výskumov 90% detí z mixovaných rodín putuje do škôl s vyučovacím jazykom väčšinovým. Alebo chce KDH tvrdiť, že čisto slovenské rodiny sa teraz naučia maďarsky, potom aj svoje deti a vybavia si preukazy len preto, aby si vyzdvihli prémiu 20 tisíc Ft na hlavu dieťaťa??
Nuž, toto nemohli myslieť vážne azda ani v KDH. Ale chvíľu to tak vyzeralo. Aj preto je dobre, že ZZZ padol do koša. Kauza však pokračuje, zaujímavé bude, s čím vybehne Dzurinda po maďarských voľbách. Tie sú preň vskutku iba výhovorkou na zakrytie bezradnosti. V tom má KDH aj svoju jedinú pravdu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.