Českí farmári budú môcť vyvážať hydinu a bravčové mäso na Slovensko v prípade, že nepoužívajú v kŕmnych zmesiach mäsovo
"Zákaz dovozu a vývozu hovädzieho mäsa zostáva naďalej. Na vývoz hydinového a bravčového mäsa a produktov z nich na Slovensko spracujeme pre okresné veterinárne správy informácie, podľa ktorých budú udeľovať certifikáty. Nemalo by to trvať dlhšie ako týždeň, potom bude možné tieto komodity vyvážať okamžite," spresnil Holejšovský.
Zástupcovia oboch strán sa zhodli na tom, že otázky obchodu medzi krajinami s tovarom, podliehajúcim veterinárnej kontrole z aspektu BSE, budú predmetom ďalších rokovaní. Doterajšie opatrenia považujú za prechodné. "Technické práce budú pokračovať, prechodné obdobie zrejme nebude dlhé. V certifikátoch potom budú definované podmienky vzájomného obchodu, predpokladáme asi do mesiaca," povedal novinárom Hlinka. Spresnil, že Slovensko sa chystá prejsť na podmienky na dovoz, ktoré sú obvyklé v Európe, teda v súlade s legislatívou EÚ.
ČR sa rozhodla zakázať import hovädzieho zo Slovenska v súvislosti s narastajúcim počtom pozitívnych vyšetrení na tzv. chorobu šialených kráv. Slovensko potom reagovalo na opatrenie českej strany sprísnením podmienok pre dovoz nielen hovädzieho, ale aj hydiny a bravčového mäsa a výrobkov z nich. "Slovensko postupuje podľa smernice EÚ, ktorá zakazuje vyrábať živočíšne múčky z uhynutých zvierat a používať ich v kŕmnych zmesiach pre zvieratá," spresnil Hlinka.
Pre prechodné obdobie je táto podmienka podľa neho absolútna. "Slovensko nebude dovážať zvieratá z chovov, kde sa mäsovo-kostná múčka používa. Ale v Čechách je rad firiem, v ktorých je výživa zvierat postavená na inom princípe, a teda vývozu na Slovensko vyhovujú," dodal Hlinka. Podniky, ktoré používajú kŕmne zmesi, v ktorých je mäsovo-kostná múčka nahradená sójovou múčkou, budú môcť v prechodnom období vyvážať. To znamená, že farmári, ktorí sa preukážu faktúrami a dodacími listami z výrobní, že odoberajú kŕmne zmesi bez obsahu mäsovo-kostných múčok, budú môcť získať certifikáty na export.
Sprísnenie pri bravčovom mäse a hydine na slovenskej strane znamená zákaz dovozu aj tých zvierat, ktorým boli pridávané do kŕmnej zmesi rastové stimulátory. Slovensko požaduje, že tieto látky nebudú obsiahnuté v konečnom produkte, určuje dobu, počas ktorej sa pred zabitím nesmú tieto stimulátory používať. "Nie všetky podniky u nás používajú rastové stimulátory. Tie, ktoré ich používajú, ich musia vypustiť v konečnej fáze výkrmu, teda dva až tri týždne predtým, ako dorastú do jatočnej váhy," dodal Holejšovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.