schvaľovaní zákona o zabezpečení zvrchovanosti republiky, ktorý mal zabrániť uplatneniu maďarského krajanského zákona na Slovensku, totiž ako jediná členka hnutia hlasovala proti ich vlastnému návrhu. Keď k tomu pripočítam fakt, že tento návrh, ktorí podporila netradičná koalícia HZDS, (P)SNS, koncošovský zvyšok SDĽ a KDH neprešiel len o dva hlasy, je jasné, že sa na ňu okamžite zosypala spŕška kritiky najmä z radov vlastnej strany. Hoci predstavitelia SMK jej postoj veľmi ocenili, podľa podpredsedu hnutia V. Palka išla proti záujmom vlastnej strany a ďalej sa ňou odmietol zaoberať.
Samotná Mária Sabolová však nemá pocit, že by podrazila vlastnú stranu. Navyše tvrdí, že jej hlas aj tak nebol rozhodujúci, pretože k schváleniu by bolo potrebný ešte jeden navyše. "Už pred mesiacom som na poslaneckom klube vystúpila sa tým, že návrh nepodporím. Nepodpísala som ani pod jeho text o zabezpečení zvrchovanosti SR, takže bolo logické, že zaň ani nebudem hlasovať. Vecne súhlasím s výhradami KDH ku krajanskému zákonu schválenom maďarským parlamentom. Nie som však presvedčená, že zákonom tento problém vyriešime. Som za to, aby sa viedol dialóg aj s budúcou maďarskou vládou a obrúsili sa tie najostrejšie hrany. Podľa mňa taktiež nie je príliš šťastné, aby sme zákazmi v spomínanom zákone riešili problém, ktorý bolo možné už rok riešiť," myslí si.
Poslankyňa pritom komunikovala aj s členmi parlamentu u našich južných susedov a stretávala sa s občanmi maďarskej národnosti. "Tieto stretnutia boli ďalším dôvodom k tomu, prečo som rozhodla hlasovať proti zákonu. Od začiatku roka som prešla okresy so zmiešanou národnostnou štruktúrou a pýtala som sa na názory bežných ľudí. Tie ma utvrdili v tom, že toto nie je cesta riešenia. Aj naši členovia väčšinou očakávali, že KDH s SMK budú hľadať možnosti riešenia, málokto sa priklonil k takým radikálnym krokom, ktoré by nastali po prijatí zákona."
M. Sabolová nemá pocit, že by za svoj v KDH nezvyčajný postoj mala niesť nejaké následky. Odkedy totiž pôsobí v politike, snaží sa vraj vždy správať rozvážne. "V situáciách, keď cítim, že musím konať podľa svedomia a neexistujú kompromisy som stále taká zásadová. Niekedy som s tým mala aj problémy, no čas stále ukázal, že môj postoj bol opodstatnený. Verím, že to tak bude aj v tomto prípade."
V každom prípade sa však nedá vylúčiť, že si ju po skončení tejto schôdze pozve vedenie KDH na 'koberček' a v budúcich voľbách už nemusí byť na kadidátke hnutia. Prípadné tlaky na svoju osobu v súvislosti so vzdaním sa poslaneckého mandátu si nateraz nepripúšťa. "Verím, že až do takej absurdity to nedôjde. Nemyslím si, žeby som porušila stranícke predpisy KDH. O mojom názore vedel úplne každý, takže nechápem, prečo sa o tom teraz tak diskutuje. Veď na ten istý problém môžu byť rôzne názory, no to ešte neznamená, že nemôžeme byť v strane a vykonávať funkciu poslanca za KDH. Je to normálny princíp demokracie, ktorý by mal fungovať v každej politickej strane. Opakujem, nemám sa za čo hanbiť..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.