do krížiku so zákonom kvôli tomu, že opitý bez dovolenia zobral firemné vozidlo a ozbrojený sa so svojim kolegom prevážal po Košiciach, podmienečne zastavili.
"Esbeskárov" vyhadzujúcich si z kopýtka na Moldavskej čapli policajti, ktorí skutok zadokumentovali a odstúpili na príslušný okresný úrad, kde začali voči nim trestné stíhanie. Podľa istého zdroja si však Martin S. vybavil zastavenie stíhanie prostredníctvom svojho otca, ktorý pracuje v policajnom zbore.
"Osobne mi hovoril, že dozorujúci prokurátor z okresnej prokuratúry Košice II stíhanie zastavil, lebo mu to vybavil jeho otecko," povedal nám muž, ktorý si v novinách neželal byť menovaný. "Išlo o tri trestné činy, vedenie motorového vozidla pod vplyvom alkoholu, nedovolené ozbrojovanie a krádež vozidla. Pýtam sa, ako je možné, že sa niekomu trestné stíhanie prepečie a ostatní musia pykať?"
S uvedenou informáciou sme sa obrátili na Okresnú prokuratúru Košice II, kde sme zistili, že tam naozaj takýto prípad riešili, a že ho skutočne zastavili. Okresný prokurátor Okresnej prokuratúry Košice II. JUDr. Ján Hajdúček (na snímke) nám povedal:
"Uznesením Okresnej prokuratúry Košice II z 11. 1. 2002 bolo podmienečne zastavené trestné stíhanie vedené voči obvinenému Martinovi S. a ďalšiemu páchateľovi za trestný čin neoprávneného používania cudzieho motorového vozidla. Toho sa dopustili tak, že 21. 10. 2001 po predchádzajúcej vzájomnej dohode sa na Bardejovskej ulici v objekte Slovenských telekomunikácií po tom, čo z miesta kancelárie majstra odcudzili kľúče od služobného vozidla značky Peugeot, zmocnili vozidla a premávali s ním po objekte. Následne vo večerných hodinách premávali po uliciach Košíc, pričom o 22.50 hod. ich na Moldavskej ulici zadržali policajti. Za tento skutok bola páchateľom určená skúšobná doba v trvaní 6 mesiacov."
Sú páchatelia teda uznaní za vinných?
"Takéto rozhodnutie prokurátora o podmienečnom zastavení trestného stíhania má vlastne také isté účinky ako odsudzujúci rozsudok. Páchatelia sa uznávajú za vinných zo spáchania tohto skutku a je im určená nejaká skúšobná doba, počas ktorej sa sleduje ich správanie, či sa v počas nej nedopustia nejakého protispoločenského konania. Treba dodať, že na podmienečné zastavenie trestného stíhania je potrebné, aby sa páchateľ priznal k spáchaniu trestného činu a tento skutok oľutoval a v prípade, že bola spôsobená nejaká škoda, ju uhradil. V tomto konkrétnom prípade tieto ustanovenia Trestného poriadku boli splnené a na základe toho prokuratúra vydáva rozhodnutie o podmienečnom zastavení trestného stíhania."
A čo s nedovoleným ozbrojovaním a vedením vozidla pod vplyvom alkoholu?
"Páchatelia boli uznaní za vinných iba zo spáchania trestného činu neoprávneného používania cudzieho motorového vozidla. Je pravda, že obidvaja boli pod vplyvom alkoholu, avšak Martin S. neriadil vozidlo. Podľa súčasného právneho poriadku, ktorý u nás platí, keď ide o prvý skutok riadenia vozidla pod vplyvom alkoholu, nejde o trestný čin. Čo sa týka druhej okolnosti, že mal neoprávnene v držbe zbraň, to sa nezakladá na pravde, pretože Martin S. bol v tomto čase pracovníkom bezpečnostnej služby a mal na túto zbraň riadny zbrojný preukaz."
Budú mať páchatelia zápis v registri trestov?
"V prípade, že by sme v súčasnosti žiadali register trestov obvineného, zistili by sme, že by tam záznam mal."
Aká je sadzba za uvedený trestný čin?
"Rozhodnutím o podmienečnom zastavení trestného stíhania sa určí skúšobná doba na 6 mesiacov až dva roky. Vzhľadom na osoby páchateľov, ktoré boli z pracoviska i miesta bydliska hodnotení pozitívne a nemali v minulosti záznam v registri trestov, je skúšobná doba na dolnej hranici sadzby dostačujúca."
Vylučujete, že tá bola daná kvôli intervencii otca, ktorý by mal pracovať v policajnom zbore?
"My sme uložili zákonom stanovenú hranicu. Nepozeráme na to, či ide o Martina S. či niekoho iného. Doba je dosť dlhá na to, aby sa prejavil. V prípade, že by spáchal iba priestupok, uznesenie prokurátora sa ruší a dodá sa nová obžaloba za tento i nový skutok. Rozhodnutie je správne a je v súlade so zákonom. Mimochodom, inštitút podmienečného zastavenia sa využíva najmä pri trestných činoch týkajúcich sa dopravy."
Vzhľadom k skutočnosť, že inštitút podmienečného zastavenia mnoho občanov nepozná, oslovili sme riaditeľa trestného odboru Generálnej prokuratúry SR JUDr. Ivana Segeša a opýtali sa ho ako často sa tento paragraf využíva.
"V zákone je presne uvedené, za akých okolností je možné trestné stíhanie podmienečne zastaviť. Podmienky stanovuje paragraf 307 Trestného poriadku. Ide o trestné činy, ktorých hranica neprevyšuje 5 rokov a obvinený sa prizná a nahradí škodu. Ak boli splnené tieto podmienky, je možné trestné stíhanie podmienečne odložiť. Využívanie paragrafu je úplne bežné a prospešné," odpovedal nám JUDr. Segeš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.