priezvisko a Michal), ktorý bol v r. 1892 závodným inžinierom košických elektrární a pracoval na elektrotechnických vynálezoch. V Berlíne, kde pôsobil šesť rokov, prihlásil svoje prvé vynálezy a patenty (týkajúce sa najmä oblúkovej lampy) V rokoch 1913 1932 bol riaditeľom elektrárne v Košiciach a venoval sa aj výskumu elektronického merania času. Získal niekoľko patentov na elektronické synchrónne hodiny. Jeho patenty boli prihlásené v siedmich európskych štátoch aj v USA. Pre zaujímavosť, syn R. V. Michla, Rudolf, bol tiež riaditeľom košickej elektrárne v r. 1932 1945.
Ján Pató (1850 1908) pochádzal z Nižného Medzeva, kde aj pôsobil ako odborný učiteľ na ľudovej škole, pri ktorej zriadili remeselnícku dielňu. Od r. 1894 učil na priemyselnej škole v Košiciach. Jeho znalosti využívali aj miestne podniky pri preberaní nových elektrických zariadení. Mal veľa vynálezov v oblasti zostrojenia obrábacích strojov, ako napr. Patóova vŕtačka, zverák a iné, ktoré využívali v školách a továrňach aj mimo Košíc. Prístroje, ktoré Pató zostrojil, získali uznanie pre ich praktickú konštrukciu, dokonca aj členov Obchodnej a priemyselnej komory z Anglicka.
Alexander Riház robil pokusy v oblasti techniky lietania. V r. 1908 zostrojili podľa jeho návrhu v dielni vyššej priemyselnej školy model, vyskúšaný v Dobšinej. V spolupráci so školou robil ďalšie pokusy až do r. 1912, kedy chcel založiť účastinnú spoločnosť pre výrobu najnovšieho vynálezu.
Karol Ripper pracoval ako technik v staviteľskej firme bratov Jakabovcov v Košiciach. Vynašiel automatické umývadlo pre vojakov, priesvitné škatule na hygienický predaj pečiva a automat na predaj školských zošitov.
Mikuláš Schlatter, rímsko-katolícky kňaz, premonštrát, profesor matematiky a fyziky na košickom gymnáziu robil výskum v oblasti fyziky a po prijatí jeho vynálezu vystúpil z rádu a stal sa od r. 1899 zamestnancom elektrotechnickej spoločnosti Ganz v Budapešti, ktorá jeho vynález realizovala.
Július Stollár (1848 1892) vyučoval chémiu na poľnohospodárskej škole v Košiciach, v ktorej v r. 1884 založil a viedol Chemickú výskumnú stanicu s úlohou chemickej kontroly potravín. Venoval sa výskumu výroby nápojov z vína a zostrojil destilačný prístroj na výrobu koňaku, ktorý používali v továrni bratov Kohnovcov v Košiciach. Na medzinárodnej hospodárskej výstave vo Viedni r. 1890 mu udelili za jeho výskumnú činnosť diplom. Svoje poznatky a znalosti publikoval v časopisoch, úradných vestníkoch, zborníku akadémie vied, knižne a na popularizačných prednáškach.
Zo Slovníka košických osobností od PhDr. Márie Mihókovej
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.