choroby použili kmeňové bunky z mozgu pacienta. Stav 57-ročného muža sa zmiernil natoľko, že niektorí odborníci hovoria o jeho vyliečení.
Časť mozgového tkaniva, potrebného na kultiváciu buniek získali lekári chirurgickým zásahom. V tkanive sa nachádzali aj kmeňové bunky, schopné produkovať látku dopamín, slúžiacu na prenos signálov medzi nervovými vláknami v mozgu. Izolované bunky robili podobnú prácu, ako tie mozgové bunky, ktoré sú práve u parkinsonikov zničené vo väčšom rozsahu.
Tri mesiace po implantácii rekultivovaných mozgových buniek sa ukázalo, že hladina dopamínu v mozgu pacienta sa zvýšila o 58 percent. O pol roka skonštatovali neurológovia podstatné zmiernenie ťažkostí, charakterizujúcich Parkinsonovu chorobu, o rok sa stav pacienta zlepšil natoľko, že odborníci začali hovoriť o jeho vyliečení. Stav pacienta je stabilizovaný už dva roky.
Pri ďalších vyšetreniach experti skonštatovali, že hladina dopamínu sa krátko po implantácii buniek opäť znížila, na zdravotnom stave postihnutého muža sa však táto skutočnosť neprejavila.
Kalifornskí lekári ale zároveň varujú pred prílišným optimizmom. Za najväčší problém považujú získanie kmeňových buniek, schopných produkovať dopamín. Rovnako upozorňujú na to, že predbežne ide len o jediný prípad a liečbu mohli ovplyvniť aj iné faktory, napríklad chemická látka GABA (kyselina gamma-aminobutricová).
Doterajšia liečba Parkinsonovej choroby bunkami, získanými zo zvierat alebo z ľudských plodov, nebola úspešná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.