matematické schopnosti zaujali odborníkov, a preto jeho mozog podrobili skúmaniu. Odmerali ho špeciálnou metódou pozitrónovej tomografie, ktorá umožňuje s pomocou rádioaktívnych ukazovateľov sledovať tie oblasti mozgu, ktoré sa používajú pri výpočtoch. Výsledky merania porovnali so záznamami mozgovej aktivity šiestich dobrovoľníkov priemerných počtárov.
Ukázalo sa, že u bežných ľudí sa pri riešení počtových úloh zapájajú parietálne a frontálne oblasti umiestnené v ľavej mozgovej hemisfére. Fungujú ako niečo, čo sa dá označiť termínom "operačná pamäť". Má obmedzenú kapacitu a ukladajú sa tu informácie, ktoré sa onedlho zase vymažú, napr. telefónne čísla alebo priebežné výsledky počítania.
Mozog Rudigera Gamma však dokáže viac. V priebehu počítania sa aktivujú ďalšie časti opačnej hemisféry, ktoré sú známe ako sídlo "vedľajšej" pamäti, kto si obyčajní ľudia ukladajú svoje zážitky (napr. z poslednej návštevy u zubára): Gamma zrejme používa k prechodným výpočtom práve túto pamäť, vďaka tomu zvládne aj veľmi zložité výpočty.
Autor: LE/Xe
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.