neustále uverejňujú nové fakty, Soestová však teraz všetkých predbehla. A tak spory o to, ktorá žená sedela ako model Leonardovi da Vincimu, sa zdajú byť vyriešené - uviedol webový magazín Inter.
Skutočnosť je smutne prozaická. "Mona Lisa sa menovala barónka Caterina Sforza, ktorá zomrela po živote plnom afér na syfilis", uviedla Soestová. Vinci maľoval svoje preslávené dielo v rokoch 1503-1506 a Caterina bola v tom čase najznámejsšou, ale aj najvykričanejšou ženou Talianska. Narodila sa v roku 1463 ako nemanželská dcéra milánskeho vojvodu Galeazza Maria Sforzu. Vychovávali ju v aristokratickom prostredí a vo svojich štrnástich rokoch sa vydala za synovca samotného pápeža. Stala sa dokonalým idolom svojej doby, milovanou a obávanou ženou renesancie, ktorej podľahli všetci muži.
Označovali ju za neohrozenú vojvodkyňu, krutú panovníčku, ktorá svojich protivníkov - vrátane nevinných detí - dala bez milosti zavraždiť. Ľud ju s obavami v hlase volal iba "tigricou". Bola trikrát vydatá a mala minimálne jedenásť detí. Jej rozhadzovačnosť nepoznala medze, žiadne šaty nevzala na seba viac ako raz. Nakoniec umrela na syfilis v roku 1509 ako 46-ročná. Môže Caterina byť naozaj Mona Lizou? - položila si otázku Soestová a hneď na ňu aj odpovedala: "Existuje obraz Cateriny, namaľovaný Talianom Lorenzom Credim (1459-1537). Keď som ho porovnávala s Vinciho obrazom bolo na prvý pohľad zrejmé, že ide o tú istú ženu - hoci na jednom obraze je mladá, na druhom v zrelom veku. Na oboch je však ten istý tajuplný pohľad, to isté hrdé držanie tela. Pri počítačovom spojení oboch je všetko zrejmé".
V umeleckom svete spôsobila táto správa nemalú senzáciu. Mona Liza bola doteraz považovaná za portrét manželky obchodníka Francesca del Gioconda. "Táto teória má však mnoho trhlín. Ja som schopná s istotou dokázať, že v skutočnosti bola krutou Caterinou Sforza", dodala M. Soestová.
Autor: mku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.