Viacerí rodičia sa pri výchove svojho dieťaťa nezhodujú v zásadných výchovných otázkach, čo môže mať vážnejšie dôsledky v jeho vývine.
Výchovou v rodine sa vytvárajú podmienky formovania osobnosti. Harmonický život rodičov určite dobre pôsobí na výchovu ich detí. Nedorozumenia, hádky spôsobujú labilnosť, nevyrovnanosť vzťahov k rodičom. Ľahostajnosť a na druhej strane veľmi prísna výchova neprinášajú rodičom očakávané výsledky a neprispejú k zdravým vzťahom v rodine. Z mnohoročnej pedagogickej praxe uvediem príklad, pravdaže takýchto je neúrekom.
Na psychologické vyšetrenie odporúčala škola dvanásťročného žiaka pre poruchy správania. Pri návšteve v škole rodičia vymenovali veľa priestupkov svojho syna v škole aj doma. Pri podrobnejšom rozbore sa zistilo, že rodičia sa zásadne rozchádzajú v názoroch na výchovu a na "previnenie" dieťaťa. Otec zaviedol presný a prísny režim, iba tak sa podľa jeho názoru predíde zlým vplyvom. Povinnosti v škole, povinnosti doma. matka sa pokúšala pochopiť svoje dieťa a jeho problémy. Svojimi výchovnými názormi zvíťazil v rodine otec, matka sa musela prispôsobiť. Otec pripisoval matke veľa chýb, ktorá narobila tým, že mu porušovala jeho výchovné zásady. Chlapec vyrastal v nepretržitom citovom napätí, v nezhodách a zvadách.
Otec z pozície svojej autority chlapca sústavne usmerňoval. Tým vznikli medzi otcom a chlapcom veľmi chladné vzťahy. Otec si získal autoritu, no nezískal si dôveru. A výsledok? Chlapec si začal nedostatky rodinnej výchovy vyrovnávať nie celkom vhodne a primerane.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.