Otázka: Pred desiatimi rokmi bol môj brat právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin ublíženia na zdraví na podmienečný trest odňatia slobody.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Trest mu bol uložený za napadnutie nášho otca. Pod vplyvom alkoholu vyprovokoval s otcom vážnu hádku a potom ho surovo zbil. Otec je už v pokročilo veku a zdravotne je na tom veľmi zle. Zaujímalo by ma preto, či v prípade otcovej smrti bude brat po otcovi dediť i napriek tomu, ako sa k otcovi zachoval. Neskôr mu bol trest amnestovaný a nemá ho zaznamenaný ani v registri trestov. Odvtedy sa s otcom nestýka a nikdy sa mu ani neospravedlnil.
Odpoveď: Občiansky zákonník ustanovuje, že nededí ten, kto sa dopustí úmyselného trestného činu proti poručiteľovi, jeho manželovi, deťom alebo rodičom, alebo zavrhnutiahodného konania proti prejavu vôle poručiteľa. V týchto prípadoch ide o tzv. dedičskú nespôsobilosť. Táto nastáva priamo zo zákona, nevyžaduje existenciu žiadnej inej skutočnosti a trvá dovtedy, kým poručiteľ dedičovi neodpustí. Odpustením zaniká dedičská nespôsobilosť bez ohľadu na dôvod, ktorý ju vyvolal. Odpustenie je právny úkon poručiteľa, pre ktorý zákon nevyžaduje osobitnú formu. Môže k nemu dôjsť písomne, ústne alebo aj mlčky (konkludentne). Pri konkludentnom odpustení odpustenie bude možné vidieť napr. v tom, že poručiteľ, hoci vedel o trestnom čine páchateľa, ustanovil ho závetom za svojho dediča. Odpustenie nemožno odvolať a obnoviť tak zaniknutú dedičskú nespôsobilosť.
K dedičskej nespôsobilosti sa prihliada z úradnej povinnosti a to aj vtedy, ak dedičskú nespôsobilosť určitej osoby nikto nenamieta, prípadne, keď s dedením takejto osoby nespôsobilej dediť spoludediči výslovne súhlasili.
Tým, že váš brat bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin spáchaný proti vášmu otcovi, stáva sa priamo zo zákona dedičsky nespôsobilým. Za trestný čin spáchaný proti poručiteľovi alebo ďalším osobám uvedeným v zákone je treba považovať každý trestný čin, ktorý zasahuje poručiteľa alebo tieto ďalšie osoby vo sférach chránených Trestným zákonom. Nepôjde tu iba o trestné činy proti telesnej integrite - ako to je v prípade vášho brata - ale budú sem patriť i trestné činy proti slobode a ľudskej dôstojnosti, trestné činy proti rodine a mládeži, trestný čin krivej výpovede a pod.
Úmyselný trestný čin proti poručiteľovi alebo ostatným uvedeným osobám má za následok dedičskú nespôsobilosť len vtedy, ak bol spáchaný pred smrťou poručiteľa. Vyžaduje sa, aby páchateľ trestného činu bol právoplatne odsúdený rozhodnutím trestného súdu. Ak bol obžalovaný oslobodený napr. preto, že trestnosť činu zanikla, alebo ak trestné konanie bolo zastavené, napr. pre amnestiu, udelenie milosti, premlčanie, súd konanie o dedičstve posúdi sám ako otázku predbežnú, či konanie dediča naplnilo subjektívne a objektívne znaky trestného činu.
Druhým dôvodom dedičskej nespôsobilosti je zavrhnutiahodné konanie proti prejavu poručiteľovej poslednej vôle. Bude to napr. v prípade, kedy určitá osoba - dedič - fyzickým alebo psychickým nátlakom donúti poručiteľa urobiť závet s určitým obsahom, alebo ho donúti, aby skorší závet zmenil, prípadne zrušil. Takého konania sa dopustí aj ten, kto znemožní poručiteľovi riadiť závet, kto závet sfalšuje, podstrčí závet, o ktorom vie, že nie je pravý, zničí závet, prípadne zmarí realizáciu závetu tým, že zamlčí jeho existenciu.
Príspevok na výživu rozvedeného manžela je podmienený tým, že jeden z manželov nie je schopný sám sa živiť a že poskytovanie príspevku nie je v rozpore s dobrými mravmi. Pre posúdenie tejto okolnosti sú významné príčiny, ktoré viedli k vážnemu rozvráteniu manželstva, ako aj ďalšie správanie sa rozvedeného manžela. Pri určovaní príspevku sa vždy prihliadať na odôvodnené potreby oprávneného, ako aj schopnosti a možnosti povinného. "Primeranou výživou" oprávneného sa tu rozumejú nielen náklady na jeho stravovanie, ale aj náklady na uspokojovanie jeho ďalších nevyhnutných životných potrieb odôvodnených vekom, zdravotným stavom, spôsobom života a pod. Táto vyživovacia povinnosť medzi bývalými manželmi predchádza vyživovaciu povinnosť detí. Ak oprávnený bývalý manžel uzavrie nové manželstvo, alebo ak povinný bývalý manžel zomrie, právo na príspevok rozvedeného manžela zanikne.