zamestnancom zadaná spoločná úloha, neznamená to, že sa vytvoril tvorivý tím. Jeho členov treba správne vybrať. Každý člen tímu musí mať čo ponúknuť spoločnému dielu. Jednotlivci pasívni, deštruktívne kritickí a egocentricky založení, môžu prácu tímu skôr brzdiť. Tímová práca vyžaduje spontánnu otvorenosť pre nové myšlienky vlastné i cudzie.
K výhodám tímovej práce patrí:
1. Viac ľudí pozná a vie viac, ako jeden človek.
2. Tímová práca vedie k výmene myšlienok, ktoré vyžadujú ich formuláciu. Až formuláciou získavajú myšlienky jasný tvar.
3. Členovia tímu chcú byť o určitých myšlienkach presvedčení. Presvedčivé myšlienky sa preberajú do ďalšej tvorivej práce, slabé a nepresvedčivé sa vyraďujú.
4. Fantázia a tvorivá sila jednotlivca môže uviaznuť na mŕtvom bode, v tíme možno tento bod prekonať.
5. Tam, kde jednotlivec prestáva tvoriť a uspokojuje sa už s dosiahnutým, dobrý tím v tvorivej práci pokračuje, hľadá ďalšie námety, prepracúva a rozvíja to, čo bolo navrhnuté.
6. Nápady jednotlivca v tíme rozvíjajú jeho ostatní členovia.
7. V dobrom tíme sa každý člen snaží podať mimoriadny výkon, aby svojim príspevkom k spoločnej práci nezaostal za ostatnými.
8. Účasť na činnosti tvorivého tímu rozvíja znalosti a schopnosti každého jeho člena.
9. Ten, kto už pracoval v tvorivom tíme, bude sa aktívne zapájať aj do plnenia ďalších úloh.
10. Dobrá tímová práca posilňuje vzájomné porozumenie zamestnancov, zdôrazňuje spoločné záujmy a posilňuje spoluprácu i mimo rámec tímu.
Pokiaľ sú všetky požiadavky na zostavenie tvorivého tímu splnené, možno očakávať, že ten dosiahne výsledky, výrazne presahujúce možnosti jednotlivca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.