privatizáciu národného majetku štyri spoločnosti. Ako konkretizoval rezortný hovorca Robert Merva, v limitnom termíne 5. apríla o sprivatizovanie minoritného podielu v SAD Prešov sa uchádzajú štyri prešovské "eseročky".
Ide o Art Plast, ktorá podľa obchodného registra má nasledovných spoločníkov: Ing. Anton Klimko, Ing. Ľubomír Olexa, Ing. František Tomko a Ing. Vladimír Vaľko. Ďalším uchádzačom je PTO servis, s. r. o., ktorá patrí Mgr. Patrikovi Tomičovi. Treťou spoločnosťou s ručením obmedzeným, ktorá chce sprivatizovať prešovskú SAD je firma PRE-OS s vlastníkom a konateľom Mariánom Troligom. Ostatným záujemcom je spoločnosť B. K. za ktorou sú Jozef Kičura a Ing. Miroslav Biroš.
Miroslav Biroš je prešovskej verejnosti známy ako asistent poslanca Národnej rady SR Štefana Rusnáka a tiež ako poslanec mestského zastupiteľstva v Prešove za SDĽ. Keďže už dávnejšie sa v kuloároch ozýva, že SDĽ ťahá k sebe nitky privatizácie SAD, opýtali sme sa na to včera M. Biroša. "Je to moja súkromná iniciatíva a neviem o tom, že by SDĽ malo nejaký záujem." Pokračovali sme otázkou, či ani lobing v prospech tejto privatizácie sa nerobil cez SDĽ? "Nie," zdôraznil Biroš.
Chceli sme tiež počuť, či má nejakú pracovnú skúsenosť doprave. "Pracoval som vo firme, ktorá sa zaoberala dopravou, takže manažovať túto spoločnosť by som vedel." O finančnom krytí pre privatizáciu, prešovskej SAD, ktorá má základné imanie 173,003 milióna Sk, M. Biroš povedal: "Nerád by sa k tomu teraz vyjadroval." O šanci uspieť tvrdí, že "sú rovnaké, lebo mám informácie, že sú to všetko silní uchádzači.
Dodávame, že výberová privatizačná komisia zložená z predstaviteľov rezortu dopravy, privatizácie, Fondu národného majetku a Národnej rady SR by sa otázkou nadobúdateľa 49-percentného podielu prešovskej SAD mala zaoberať už na budúci týždeň. Toto rozhodnutie bude postúpené vláde na definitívne schválenie. Koncepcia privatizácie SAD vychádza z predaja 49 akcií metódou priameho predaja vopred vybranému nadobúdateľovi a dočasného zachovania 51 percent akcií vo vlastníctve FNM. V privatizačných ponukách si nadobúdatelia môžu uplatniť predkupné právo na ďalšie akcie v rozsahu 7 až 17 percent po splnení záväzkov z kúpnej zmluvy, najskôr však po šiestich mesiacoch odo dňa, kedy sa stali akcionármi spoločnosti. Po predaji tohto podielu bude zostávajúci kontrolný balík akcií prevedený na vyššie územné celky.
Autor: Marianna MEŠŠOVÁ & TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.