akreditáciu získali tri študijné odbory - učiteľstvo pre prvý stupeň základnej školy, predškolská pedagogika a učiteľstvo pre špeciálne školstvo. V prípade posledného z menovaných odborov ide o špecializáciu pedagogika mentálne postihnutých, ako aj pedagogika emocionálne a sociálne narušených. Po PF Univerzity Komenského v Bratislave je PU druhou na Slovensku, ktorá vychováva odborníkov aj pre špeciálne školy. Problémom východu Slovenska bol ešte donedávna fakt, že v špeciálnych školách pôsobili zväčša nekvalifikovaní učitelia, preto je predpoklad, že absolventi budú na trhu práce žiadanými odborníkmi.
Ako M. Portík zdôraznil, oznámenie o tomto úspechu dostala PF PU v pondelok 8. apríla. Akreditačná komisia zároveň potvrdila spôsobilosť PF PU konať štátne, rigorózne skúšky a doktorandské štúdium v spomínaných odboroch, vrátane udeľovania hodností vo vednom odbore, teda titulu PhD. PF PU požiadala tiež o možnosť habilitačného a inauguračného konania, o čom by mala Akreditačná komisia rozhodnúť v máji.
Na našu otázku, či PU už prijala záväzné stanovisko k prijímaniu študentov na externú formu štúdia v nasledujúcom školskom roku, pragmaticky reagoval prorektor pre vedu a doktorandské štúdium Vladimír Leško (na obr.). Návrh o bezplatnom štúdiu ministra Milana Ftáčnika a aj odsúhlasenie NR SR označil za "retardačný postup". Prostriedky sú totiž garantované len do konca roka a otázkou je, aký prístup zaujme nová vláda. "Zákon nadobudol účinnosť v apríli a do októbra musíme vypracovať štatúty. Až v nich sa zadefinuje či o tejto forme budú rozhodovať fakulty, alebo rektor. Ide o to, ako si štatút pripravíme a ako ho odhlasuje senát. Teraz platia závery, ktoré predložili jednotlivé fakulty a tie hovoria o tom, že neotvoria prvé ročníky."
Zaujímalo nás tiež, či sa vedenie PU zaoberalo aj otázkou potreby, ktorú priniesol život v súvislosti s uplatnením zákona o štátnej a verejnej službe. Nie všetci úradníci majú totiž požadované vysokoškolské vzdelanie a ak chcú vo svojej funkcii zotrvať, musia si ho doplniť. "Všimli sme si tento zákon a práve preto chceme vytvoriť také podmienky, aby sme im toto vzdelanie mohli zaručiť. Sme schopní ponúknuť regiónu aj republike plnohodnotné vzdelanie, ale problém je v tom, že nemôžeme žiadať od učiteľa, aby pracoval zadarmo," viedol včera prorektor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.