by mala vzniknúť v okresnom meste a mala by slúžiť pre spádové územie zahrňujúce 35 obcí, vrátane Vranova nad Topľou. Táto úradovňa by bola k dispozícii asi pre 51-tisíc obyvateľov, čo zodpovedá aj predstavám Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), kde zastávajú názor, že spoločné úradovne by mali zahŕňať územie s počtom obyvateľov od 20- do 50-tisíc.
Prvé kompetencie, s ktorými uvažujú zástupcovia miestnej samosprávy v okolí Vranova začať činnosť spoločnej úradovne, by sa týkali ochrany prírody a krajiny a oblasti vodohospodárstva. "Na jednoduchších kompetenciách by sme si chceli vyskúšať ako to funguje. Tým by sme boli lepšie pripravení na zlúčenie niektorých činnosti pri preberaní kompetencií v oblasti školstva," uviedol predseda Združenia miest a obcí vranovského regiónu Milan Muška. Zástupcovia miestnej samosprávy tohto regiónu počítajú, že v prípade dohody s obcami, ktoré súhlasia s vytvorením spoločnej úradovne, by jej činnosť mohla začať už v máji.
Okrem nej by sa v okrese Vranov nad Topľou mali vytvoriť ešte tri menšie spoločné úradovne. Jedna by mala sídlo v Hanušovciach nad Topľou, druhá v Soli a tretia v Holčíkovciach. Posledná úradovňa by síce neslúžila pre veľký počet obyvateľov, ale pre jej zriadenie hovorí skutočnosť, že tým by sa priblížili služby k ľuďom. V počte spoločných úradovní na Slovensku bude mať konečné slovo ministerstvo vnútra, s ktorým prebiehajú rokovania z úrovne ZMOS-u. To už predbežný návrh na ich vytvorenie dalo k dispozícii ministerstvu životného prostredia a zašle ho aj ministerstvu školstva, ako i ministerstvu práce a sociálnych vecí, u ktorých taktiež dochádza k presunu kompetencií na samosprávu.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.