na ich budovanie príliš vhodné podmienky. Len ťažko sa hľadajú úseky, kde je dostatočný spád vody. Pri ceste na hraničný prechod Dukla hneď za obcou Krajná Poľana od roku 1999 môžete zazrieť pod hrádzou rybníka domček s červenou strechou. Len málo ľudí však vie, že sa v ňom nachádza malá vodná elektráreň.
Podľa vlastnej konštrukcie ju zostrojil a za pomoci brata a otca ju postavil Peter Ivančo zo Šarišského Štiavnika: "Pozbieral som skúsenosti iných. Ináč na takejto elektrárni nie je nič zložité." P. Ivančo je strojný inžinier a vodné elektrárne, hoci sa nimi v Tesle Stropkov nezaoberal, mu prirástli k srdcu.
Pôvodne chcel spolu s kamarátom postaviť väčšiu vodnú elektráreň pri obci Nižná Olšava pri vtoku rieky Ondava do Domaše. Lenže vodné pomery v tejto lokalite umožňovali ekonomickú návratnosť až okolo 20 rokov. Takže so zámeru a projektu zišlo. P. Ivančo sa však nevzdal a pre svoju "lásku" predsa len našiel ako-tak vhodné miesto. Nad obcou Krajná Poľana Povodie Bodrogu a Hornádu postavilo záchytnú nádrž proti záplavovým vodám. Po dohode si pod hrádzou postavil malú vodnú elektráreň. "Vhodnú turbínu som vybral z jedného starého mlyna, zrekonštruoval ju, osadil nové osi a ložiská. Nestálo ma to až tak veľa. Možno 600 tisíc korún. Ale keby som chcel všetko nové, tak len turbína by stála okolo dvoch miliónov korún," povedal nám P. Ivančo.
Vodné pomery ani pod touto nádržou nie sú ideálne. Na jar je vody aj päťkrát viac, ako je treba, zato v lete je jej málo. Na svoj výtvor je však pyšný. Veď aj elektroniku, ktorá reguluje chod turbíny, urobil jeho brat. Takže turbína reaguje na zmenu hladiny vody už o desať centimetrov. Keď klesne o 20 centimetrov, tak sa automaticky vypne. "Niektoré veci mám objednané od výrobcov. Napäťovo-frekvenčná ochrana musí byť," dodal. Malá vodná elektráreň nad Krajnou Poľanou nie je síce žiaden technický zázrak, ale vyrobí v priemere ročne okolo 70 megawattov elektrickej energie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.