"Byť štátnym úradníkom je oveľa lepší džob ako byť starostom"
- Obecný úrad je predplatiteľom Prešovského denníka Korzár, a tak ho denne čítam. Preto mi nedá nereagovať na článok z 30. marca pod titulom 'Aj keď starostovia nestihnú uspieť dostanú päťmesačné odstupné'. V samospráve pôsobím od roku 1990, či už ako poslanec obecného zastupiteľstva, osem rokov ako zástupca starostu a teraz starosta.
Chcem zdôrazniť, že veľká časť obcí Stropkovského a Svidníckeho okresu má do 150 obyvateľov, a teda úväzkového starostu s platom, ktorý je násobený koeficientom 0,3 až 0,5 pre počet obyvateľov do 500. Týka sa to aj našej obce s 355 obyvateľmi. Je to v prepočte plat, ktorý zďaleka nie je adekvátny práci, zodpovednosti a spoločenskému postaveniu starostu obce. Takýto plat má bežný robotník v Bratislave. Nerád by som porovnával platy úradníkov štátnej správy so samosprávou. Ale pán Drotár má asi málo informácií o práci starostov obcí, ktorí celú písomnú agendu vrátane vedenia podvojného účtovníctva robia sami bez sekretárok, účtovníčok a pracovníčok oddelení. Zamestnávajú nezamestnaných a starajú sa o rozvoj svojich obcí často na úkor svojho voľného času. A to častokrát aj s mesiac meškajúcou výplatou, pretože na prvom mieste je zaplatenie faktúr dodávateľom energií, prác a služieb a až potom výplata.
Orgány štátnej správy to robia opačne. Terminológia 13., či 14. platu je nám cudzia. A akej sa nám dostane odmeny? Žiadnej. Podľa dostupných informácií, ktoré mám od svojich kolegov, veľká väčšina starostov žiadne odmeny nedostáva, pretože obecné zastupiteľstvo ako vo veci príslušný orgán obce im ich nenavrhne a ani neschváli, lebo v rozpočte nie je dostatok financií. Aj pri tejto náročnej práci sme však pripravení prevziať ďalšie kompetencie v rámci reformy verejnej správy. Tak ako si kapor sám rybník nevypustí, tak sa aj prebujnelá štátna správa s nevôľou vzdáva svojich kompetencií, čoho príkladom je odovzdávanie kompetencií bez náležitej písomnej agendy, ale aj prijímanie noviel zákonov na posilnenie pôsobnosti štátnej správy, ako príklad uvediem zákon o rybárstve. Vyzerá to tak, že cieľ reformy je na míle vzdialený od reality týchto dní. Dávam preto tiež na zamyslenie sa, či práca starostu je vskutku dobrý džob? Myslím si, že byť štátnym úradníkom je džob oveľa lepší. Čo sa týka doplňujúcich volieb a odstupného zvolených starostov, aj keď by ich v decembrových voľbách nezvolili, majú nárok na priemerný mesačný plat a nie spomínané päťmesačné odstupné.
V súvislosti s doplňujúcimi voľbami podotýkam, že sa vyskytujú aj prípady nezodpovedného konania starostov obcí sprevádzajúce spreneveru obecného majetku, porušovanie zákonov a právnych predpisov. V takýchto prípadoch, pokiaľ je právne vedomie obecného zastupiteľstva a občanov na požadovanej úrovni, veľmi rýchlo s tým vedia urobiť poriadok a zvoliť si nového starostu. Tak tomu bolo aj v našej obci v roku 2000.
Milan Groško, starosta obce Miňovce
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.