súčiastkam, ktoré súhrnne nazývame kovanie. Kovanie slúži aj na spevnenie drevených spojov v rohoch alebo pri nadpájaní kusov dreva a pod. Nebudeme sa tu zaoberať výrobou rôznych druhov kovania, v podmienkach domácej dielne by to bolo dosť zložité a zbytočné, pretože široký výber tohto sortimentu dostať v predajniach s potrebami pre domácich majstrov a, samozrejme, v železiarstvach. Skôr je dôležité, aby sme jednotlivé výrobky poznali a vedeli rozlišovať na čo ich použiť. Čo je však najdôležitejšie, aby sme ich vedeli aj správne osadiť, namontovať, priskrutkovať...
Kovania podľa použitia delíme na nábytkové, stavebné a tesárske. Najviac nás budú zaujímať nábytkárske, keďže sa s nimi pravdepodobne pri práci stretneme najčastejšie. Pri oprave okien a dvier však prídeme do kontaktu so stavebným kovaním, tesárske zas spoznáme pri spájaní rôznych nosníkov a trámov. Poďme však po poriadku.
Kovanie má jednak konštrukčné úlohy, na čo slúžia rôzne sťahovacie skrutky s maticami, špeciálne uholníky alebo polyamidové kovanie zapustené do nábytkových dielov, má však aj funkčné úlohy, tu patrí otváranie a zatváranie skríň, zásuviek stolov a pod. Dnes obchod ponúka stále širšiu škálu nových druhov, preto si všimneme aspoň tie najzákladnejšie.
Závesy
Závesy slúžia na otváranie a zatváranie dvierok skríň. Voľba závesu záleží od celkovej úpravy a od konštrukčného riešenia skrinky, pretože každý z druhov závesov má odlišné požiadavky na osadenie dvier. Môže to byť osadenie medzi bokmi, boky dvere zakrývajú, pričom môže ísť o zakrytie úplné alebo čiastočné. Pri úplnom zakrytí navyše môže byť na bokoch dvierok poldrážka. Ak závesy zapúšťame do bokov trieskových dosák, musíme najprv v mieste zapustenia vyfrézovať (vydlabať) drážku, do ktorej zaglejíme krátku lištu alebo pero z tvrdého dreva. Len tak nám závrtky závesov budú v boku dosky dostatočne držať. To iste, pravdaže, platí aj pre bočnú stenu skrinky, kde upevňujeme druhú stranu závesu.
Kĺbové závesy používame najčastejšie, pretože sa ľahko montujú. Skladajú sa z dvoch krídeliek. Ktoré sú spojené kĺbom a vyrábajú sa v rôznych veľkostiach. Nevýhodou tohto druhu závesu je to, že nie je rozoberateľný a dvierka nemožno vysadiť. Druhým typom je záves vysadzovací, ktorý je v určitých situáciách výhodnejší, dvierka možno vysadiť bez demontáže závesu. Špeciálne lomené závesy umožňujú ľahké otváranie dvierok aj keď sú viaceré skrinky vedľa seba.
Guľôčkové závesy sa zapúšťajú do bokov a dvier skrinky a sú takisto vysadzovacie.
Klavírové závesy sa vyrábajú v šírkach 25, 32 a 40 mm podľa hrúbky dosiek použitých na dvierka. Ich názov je odvodený od sklápacieho veka na klavíri, kde je takýto záves použitý. Môžeme ich však umiestniť aj na zvislé dvere. Krídla klavírových závesov sú z oceľového plechu, ktorý je poniklovaný alebo mosadzný. V obchode sú v kotúči, z ktorého sa skracujú na potrebnú dĺžku.
K ďalším druhom kovania patria zámky, rôzne zatvárače, úchytky a podobne, o nich si povieme na budúci týždeň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.