vynaložiť na pranie bielizne, môžeme dnes využiť na prospešnejšiu činnosť. A čo je podstatné pračka i tak vyperie bielizeň omnoho lepšie.
Keďže tento spotrebič nie je lacný "špás", pred tým, ako sa vyberiete do obchodu prečítajte si týchto pár rád.
Práčka je dnes samozrejmou súčasťou každej domácnosti. Jej výber je podriadený niekoľkým aspektom, ktoré rozhodujú o modeli. Na začiatku väčšinu z nás zaujíma cena. V tomto prípade však musíme vziať do úvahy, že spotrebič budeme využívať niekoľko rokov, a tak nie je najvhodnejšie vyberať z tej najlacnejšej skupiny a tým si zároveň kúpiť práčku s najmenšou výbavou. Odborníci odporúčajú sústrediť sa na strednú a vyššiu triedu, ktorá zaručuje určitú kvalitu a tým aj pohodlný chod prania v domácnosti.
A čím sa máme riadiť? V prvom rade by nás mal zaujímať rozmer. Práčky so štandardou veľkosťou sú určené do domácností, kde je dostatok priestoru. Tak kde je miesta málo, čo je, bohužiaľ, vo väčšine prípadov, sú v ponuke firiem spotrebiče s redukovanými rozmermi. Znamená to, že výrobcovia uberajú na šírke a hĺbke spotrebiča. Ďalším faktorom je obmedzujúci výber spôsobu plnenie. To môže byť buď spredu alebo zhora.
Ak poznáme tieto základné informácie, pýtame sa na hlučnosť, spotrebu energie a vody, ďalej na hmotnosť suchej bielizne, ktorú môžeme vyprať. Existujú práčky na 3, 3,5, 4,5, 5 a 6 kg bielizne. Volíme podľa počtu členov v domácnosti a ďalších možnostiach využitia. Obyčajne však platí, že najefektívnejšie pranie je pri maximálnom možnom naplnení práčky. Niektoré modely sú vybavené programom, ktorý prispôsobí spotrebu vody podľa špinavosti bielizne, alebo sú vybavené programom pre polovičné pranie (vložíme polovičnú náplň bielizne). Zaujímať by sme sa mali tiež o rýchlosť odstreďovania, ktorá je udávaná počtom otáčok za minútu. Čím ich je viac, tým má pračka lepšie konštrukčné riešenie (lepšie ukotvenie a tlmiče). Výška otáčok je u model nižších tried okolo 300 a najluxusnejšie modely majú až 1 600 otáčok za minútu. V strednej triede sa množstvo otáčok pohybuje od 500 do 1 000 za minútu. Väčšinou je udávané rozmedzie, užívateľ si môže podľa potreby nastaviť požadovanú hodnotu. Nemali by sme tiež zabúdať ani na prací účinok, ktorý je hodnotený v písmenách, pričom A je najlepší.
Než sa dostaneme k ďalším funkciám, tiež by sme sa mali zaujímať o vnútorné vybavenie. Bielizeň vkladáme do bubna, ktorý je vo väčšine prípadov nerezový a usadený v takzvanej vani vyrobenej zo špeciálneho materiálu nebo nerezu.
Základnou úlohou každej práčky je vyprať bielizeň. Avšak nám nejde iba o to, aby bola bielizeň vypraná ale aj o to, aby sa čo najmenej pokrčila. Na každej práčke môžeme nastaviť teplotu vody, zvoliť základný program, ktorý zodpovedá látkam, ktoré perieme a počet otáčok pri odstreďovaní. K tomu spravidla pribúdajú aj ďalšie funkcie, ktoré zvyšujú komfort pri praní a tiež cenu práčky. Majú za úlohu šetriť bielizeň a zlepšovať účinky prania. Je to napríklad program "ručné pranie", ktorý umožňuje prať odevy určené pre pranie v rukách, rovnako šetrný je program pre vlnené výrobky. Výrobcovia nezabúdajú ani na alergikov, pre ktorých je program "dvojité pláchanie". Tento zaisťuje, že prací roztok pri pláchaní rozriedi ešte ďalšia voda. "Antipenový systém" zas zabezpečuje, že všetok prebytočný prací prášok bude efektívne odstránený z tkaniny. Existujú tiež možnosti rýchleho či hospodárneho prania, alebo naopak, intenzívneho a veľmi zašpinenej bielizne.
Všetky práčky sa ovládajú z panelu, ktorý je umiestnený buď vpredu alebo zhora. K nataveniu funkcií slúžia otočné regulátory a tlačidlá. Všetko je prehľadne označené.
O spotrebič sa nemusíme nejako zvlášť starať. Raz za čas stačí vymyť priehradky na pracie prostriedky a aviváž, pokiaľ práčka nemá samočistiace čerpadlo potom vyčistiť filter a, samozrejme, po každom praní nechať otvorené dvierka, aby práčka vyschla. Pokiaľ nebudeme dlhší čas spotrebič používať, je nutné vypustiť vodu zo samočistiaceho čerpadla.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.