odštepný závod Michalovce.
Na ochranu ich výdatnosti, kvality a najmä zdravotnej nezávadnosti zriadili pásma hygienickej ochrany vodných zdrojov. Sú v nich všetky vodné zdroje, ktoré sú určené na zásobovanie obyvateľstva.
U povrchových vôd a vodárenských nádrží sa zriaďujú tri pásma hygienickej ochrany a u zdrojov podzemnej vody dve pásma hygienickej ochrany.
V podmienkach VVaK, OZ Michalovce, je v pásme hygienickej ochrany viac vodných zdrojov, medzi nimi lokalita Hrádok, Topoľany, Lastomír, Poruba pod Vihorlatom.
Pásma hygienickej ochrany druhého stupňa zaberajú v okresoch Michalovce a Sobrance 1 891,1 hektára.
Okrem ochrany vodných zdrojov pásmami hygienickej ochrany sú v regióne oblasti prirodzenej akumulácie podzemných vôd CHVO Vihorlat a CHKO Vihorlat, kde sa nachádzajú vodné zdroje Vihorlat - Popričný.
"Napriek tomu, že pásma hygienickej ochrany sú vyznačené na tabuliach, dochádza v týchto lokalitách k ich narušeniu. Na viacerých miestach v ich blízkosti robia občania "čierne" skládky odpadu, ktoré obsahujú nebezpečné látky a ktoré môžu ohroziť kvalitu vody," hovorí riaditeľ VVaK, OZ Michalovce, Oliver Petrík.
Pracovníci odštepného závodu pri pravidelných kontrolách zdrojov vody, nachádzajú poškodené oplotenia, rozbité vchody do objektov a zničené zariadenie.
" V ostatných rokoch sme na opravu poškodených oplotení o objektov vynaložili vyše 100-tisíc korún," konštatuje ekonomický námestník VVaK, OZ Michalovce, Dionýz Domík.
"Cestu k zlepšeniu tohto stavu vidím v užšej spolupráci so samosprávou obcí. Tam by mala začať ochrana vodných zdrojov, lebo tá je vecou verejnou," dodáva na záver Oliver Petrík.
Autor: var
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.