úplatkárstvo preniká do štátnomocenských štruktúr.
"Konkrétne v Policajnom zbore neutralizuje úsilie o presadzovanie zákonných noriem a zároveň negatívne ovplyvňuje verejnú mienku," hovorí na margo korupcie riaditeľ vnútorného odboru na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi pplk. JUDr. Štefan Dovčík.
V minulom roku v rámci okresu Spišská Nová Ves a Gelnica sa do chápadiel chobotnice zvanej korupcia zaplietli šiesti policajti. V tomto roku je jeden prípad v štádiu vyšetrovania. "V spolupráci s Úradom inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR boli v týchto prípadoch zistené prípady porušenia služobnej prísahy a služobnej povinnosti zvlášť hrubým spôsobom. Dvaja policajti, jeden z dopravnej polície, druhý zase z poriadkovej boli v nedávnej minulosti rozhodnutím ministra vnútra okamžite prepustení zo služobného zboru," konkretizuje Š. Dovčík. Voči spomínaným mužom sa následne zo strany krajského vyšetrovateľa začalo trestné stíhanie pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.
V štádiu vyšetrovania sú prípady dvoch policajtov z dopravnej polície, ktorí čaru šuštiacich bankoviek podľahli v minulom roku. Piaty spomínaný policajt z poriadkovej polície sa po predchádzajúcom vyšetrovaní rozlúčil so svojou uniformou a prácou strážca zákona v marci toho roku. Posledný policajt, ktorý tvorí mozaiku šiestich mužov, ktorí sa v minulom roku zaplietli do osídiel korupcie a klientelizmu dopadol o čosi lepšie ako jeho kolegovia. "Okresný prokurátor v Spišskej Novej Vsi uznesením rozhodol o podmienečnom zastavení trestného stíhania so skúšobnou dobou na dva roky," vysvetlil riaditeľ vnútorného odboru.
Odhaľovanie korupcie je veľmi zložitá úloha, pretože jej charakter je latentný, čiže veľmi ťažko sa dokazuje. Z tohto dôvodu na základe opatrení, ktoré vydalo Ministerstvo vnútra SR boli konkrétne úlohy rozpracované na podmienky Okresného riaditeľstva policajného zboru v Spišskej Novej Vsi. "Najvyššia možnosť korupcie vzniká na úseku správnej služby, dopravnej a poriadkovej polície. Na týchto úsekoch je preto zabezpečená zvýšená kontrolná činnosť," popisuje Š. Dovčík. Jedným z elementov kontrolnej činnosti je napríklad sporadická osobná účasť nadriadeného pri správnom konaní. Druhou z možností je zabezpečiť rotáciu pracovníkov na vo vybraných funkciách. "K tomuto kroku pristupujeme veľmi zriedka, ak sa jedná o v rámci kvalifikácie o úzku špecializáciu," dodáva Š. Dovčík.
Prijaté opatrenie okrem iného hovorí, že nadriadení, by mali už pri menších morálnych pokleskoch mali zaujať nekompromisný postoj. Zároveň odstraňovať falošnú kolegialitu a na pracoviskách vytvárať zdravú protikorupčnú atmosféru.
"Samozrejme je naivné myslieť si, korupcia pri svojom súčasnom rozmachu obíde policajné kruhy. Riešením pri eliminovaní úplatkárstva na polícií by mohol byť model prevládajúci v niektorých západných štátoch. Policajti v týchto krajinách pri práci totiž vôbec neprichádzajú do styku s peniazmi. Finančné postihy sa prakticky realizujú totiž cez štátne úrady, ako napríklad daňové," porovnáva v závere Š. Dovčík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.