začiatku roka zlacnelo už o 1,40 Sk.
Pre bežných ľudí sa silná národná mena prejaví najprv výhodami. V obchode zlacnie tovar z dovozu, lacnejšie sú aj dovolenky v zahraničí. Aj keď cestovné kancelárie ceny zájazdov zatiaľ neznižujú, v zahraničí budeme môcť viac míňať.
Po čase neúmerne pevná mena prináša problémy. "Pri takom posilnení koruny, ktoré nezodpovedá vývoju ekonomiky, nastáva problém," hovorí Pavol Ondriska zo Slávie Capital. "Vedie síce k poklesu inflácie a úrokov, ale aj k prehĺbeniu deficitu zahraničného obchodu, zníženiu hospodárskeho rastu a nárastu nezamestnanosti," vysvetľuje. "Ak by zotrvala na súčasných, prípadne ešte silnejších úrovniach dlhšie ako len niekoľko týždňov, dôsledky na ekonomiku by mohli byť devastujúce," varuje Pavol Popp, analytik z Poštovej banky.
Ak by sa trend silnejúcej koruny nezastavil, doplatili by na to aj naši vývozcovia. Musia totiž vyrábať za silnejúce koruny a predávať za slabnúce eurá a doláre. Niektorým z nich dnešná úroveň kurzu koruny ešte neprekáža. Národná banka Slovenska sa bude pri zvažovaní prípadnej intervencie proti rastu meny pozerať aj na aktuálny vývoj zahraničného obchodu.
Severoslovenské celulózky a papierne v Ružomberku vyvážajú 87 percent svojej produkcie. Za väčšinu surovín platí firma korunami, no za papier jej platia v eurách. Generálny riaditeľ papierní Ján Líška však nevidí situáciu príliš dramaticky. "Súčasný kurz nám zatiaľ nevadí," tvrdí Líška.
Niektoré exportné podniky sa už proti kurzovým výkyvom poistili.
Vývozcovia kvôli nižším tržbám môžu začať prepúšťať a odvedú menej peňazí do štátneho rozpočtu, kde budú potom chýbať prostriedky napríklad na sociálne dávky, zdravotníctvo alebo školstvo. Neúmerný dovoz môže rozkolísať stabilitu ekonomiky, čo povedie k opätovnému znehodnoteniu meny. Kvôli poklesu kurzu zahraničných mien navyše dostane vláda menej peňazí z privatizácie, pokiaľ ich bude zamieňať za koruny, upozornil Ondriska.
Podľa analytikov je prirodzené, že koruna zhodnocuje, naše zaostávanie za krajinami Európskej únie sa totiž znižuje. "Aby sa nenarušovala rovnováha podnikovej sféry a čiastočne aj celej ekonomiky, mena by mala zhodnocovať len tempom, o koľko predbieha náš hospodársky rast eurozónu," myslí si Marek Senkovič z Istrobanky. Naše hospodárstvo pritom ročne rastie približne o jeden-dva percentuálne body rýchlejšie, ako eurozóna. Koruna však posilnila od začiatku tohto roka o vyše tri percentá.
MT: výhody silnej koruny
- tlmí rast cien
- zlacňuje dovolenky
- približuje životnú úroveň vyspelým krajinám
- priťahuje zahraničný kapitál
- zlacňuje obnovu technológií
- núti efektívnejšie vyrábať
MT: ...a nevýhody
- znižuje tržby vývozcov
- znižuje daňové príjmy rozpočtu
- podporuje spotrebný dovoz
- zhoršuje hospodárenie NBS
- môže odradiť investorov, lebo zdražuje pracovnú silu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.